BiznesINFO.pl
4081726237 f430b9d1a0 o

flickr

PGNiG zakupiło kolejne złoża na Szelfie Norweskim. Gazu w Polsce będzie jeszcze więcej

20 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

PGNiG Upstream Norway podpisało umowę kupna 40 proc. udziałów ze złoża gazowego Ørn na Morzu Norweskim od Wellesley Petroleum. Inwestycja wzbogaci PGNiG o kolejne 0,25 mld m sześc. gazu rocznie, które będzie można zacząć wydobywać w 2026 r.

Złoże Ørn według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego jest bogate w ok. 6,75 mld m sześc. gazu ziemnego, 0,17 mln ton ropy naftowej oraz 0,79 mln ton NGL [gaz ziemny występujący naturalnie w formie ciekłej], informuje PGNiG. Udziały w sysokości 40 proc. obejmują koncesję PL942.

PGNiG inwestuje w rynek norweski

– Transakcja kupna udziałów w złożu Ørn potwierdza nasze aspiracje dalszego dynamicznego rozwoju działalności wydobywczej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. To nasz priorytetowy rynek zagraniczny, również ze względu na jego znaczenie dla dywersyfikacji dostaw gazu do Polski po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe w tym roku – mówi o inwestycji Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Przygotowania do eksploatacji ze złoża Ørn mają rozpocząć się już w przyszłym roku. Wydobycie przemysłowe ruszy najprawdopodobniej w 2026 r. Złoże zostało odkryte w 2019 r.

PGNiG ma już 59 koncesji w Norwegii

PGNiG Upstream Norway ma już udziały w 59 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i prowadzi wydobycie z 14 złóż. W 2021 r. norweska spółka PGNiG wydobyła w Norwegii 1,42 mld m sześc. gazu ziemnego. Należy dodać, że w 2020 r. było to 0,48 mld m sześc., także wzrost wydobycia jest bardzo znaczący i będzie nadal się powiększał.

PGNiG UN ze swoimi 40 proc. będzie największym udziałowcem złoża. Poza PGNiG udziałowcami są także: AkerBP (30 proc.) i Equinor Energy (30 proc.), do sfinalizowania transakcji pomiędzy PGNiG Uostream Norway a Wellesley Petroleum potrzebna jest jeszcze zgoda norweskiej administracji naftowej - przypomina PGNiG w swoim komunikacie.

Tagi:

PGNiGgaz ziemnygaz

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >