Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > PGNiG zakupiło kolejne złoża na Szelfie Norweskim. Gazu w Polsce będzie jeszcze więcej
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 20.05.2022 13:14

PGNiG zakupiło kolejne złoża na Szelfie Norweskim. Gazu w Polsce będzie jeszcze więcej

4081726237 f430b9d1a0 o
flickr

PGNiG Upstream Norway podpisało umowę kupna 40 proc. udziałów ze złoża gazowego Ørn na Morzu Norweskim od Wellesley Petroleum. Inwestycja wzbogaci PGNiG o kolejne 0,25 mld m sześc. gazu rocznie, które będzie można zacząć wydobywać w 2026 r.

Złoże Ørn według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego jest bogate w ok. 6,75 mld m sześc. gazu ziemnego, 0,17 mln ton ropy naftowej oraz 0,79 mln ton NGL [gaz ziemny występujący naturalnie w formie ciekłej], informuje PGNiG. Udziały w sysokości 40 proc. obejmują koncesję PL942.

PGNiG inwestuje w rynek norweski

– Transakcja kupna udziałów w złożu Ørn potwierdza nasze aspiracje dalszego dynamicznego rozwoju działalności wydobywczej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. To nasz priorytetowy rynek zagraniczny, również ze względu na jego znaczenie dla dywersyfikacji dostaw gazu do Polski po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe w tym roku – mówi o inwestycji Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Przygotowania do eksploatacji ze złoża Ørn mają rozpocząć się już w przyszłym roku. Wydobycie przemysłowe ruszy najprawdopodobniej w 2026 r. Złoże zostało odkryte w 2019 r.

PGNiG ma już 59 koncesji w Norwegii

PGNiG Upstream Norway ma już udziały w 59 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i prowadzi wydobycie z 14 złóż. W 2021 r. norweska spółka PGNiG wydobyła w Norwegii 1,42 mld m sześc. gazu ziemnego. Należy dodać, że w 2020 r. było to 0,48 mld m sześc., także wzrost wydobycia jest bardzo znaczący i będzie nadal się powiększał.

PGNiG UN ze swoimi 40 proc. będzie największym udziałowcem złoża. Poza PGNiG udziałowcami są także: AkerBP (30 proc.) i Equinor Energy (30 proc.), do sfinalizowania transakcji pomiędzy PGNiG Uostream Norway a Wellesley Petroleum potrzebna jest jeszcze zgoda norweskiej administracji naftowej - przypomina PGNiG w swoim komunikacie.