BiznesINFO.pl
DSC0971 (2)

PGNiG

PGNiG zaopatrzy Polskę w więcej gazu. Spółka już ogłosiła, dostawy wzrosną

13 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

PGNiG ogłosiło zwiększenie wydobycia gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka planuje w 2022 r. wydobyć ponad 3 mld m sześc. gazu ziemnego, który trafi do polskich odbiorców.

Paliwo wydobywane przez PGNiG z zasobów pochodzących z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego ma zostać wtłoczone do gazociągu Baltic Pipe po jego uruchomieniu, którym trafi do Polski.

Baltic Pipe dostarczy do Polski gaz z Norwegii

- W związku z ostatnimi wydarzeniami, m.in. wstrzymaniem dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego, efekty naszej działalności w Norwegii nabrały szczególnego znaczenia. Już wkrótce, po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, dodatkowe wolumeny gazu ziemnego wydobyte przez PGNiG w Norwegii będą przesłane do Polski zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju – powiedziała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Prezes podziękowała również norweskim urzędom, które umożliwiły PGNiG uzyskanie koncesji na wydobycie, co jest krokiem milowym w kierunku większego bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Norweska administracja naftowa musiała wydać także polskiemu koncernowi zgodę na przerwanie zatłaczania złóż, w celu przejścia do kolejnych faz eksploatacji. Dzięki pozytywnemu wyrokowi Norwegów PGNiG mogła zwiększyć eksploatacje dwóch złóż: Skarv, Gina Krog.

Wydobycie będzie zwiększone także ze złoża Duva, ale tam nie był potrzebny proces z dwóch poprzednich złóż, podało PGNiG w komunikacie.

PGNiG Upstream Norway planuje wydobyć więcej gazu niż zakładało

Norweska spółka PGNiG zamierza zwiększyć wydobycie, co dałoby w 2022 r. 3 mld m sześc. gazu ziemnego z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Jest to o 15 proc. więcej, niż prognozowano.

PGNiG zamierza w ten sposób zareagować na sytuację międzynarodową i odcięcie przesyłu gazu przez Gazprom za pomocą gazociągu jamalskiego. Wydobycie ma być również zwiększane w kolejnych latach.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

chiny flaga

Energetyka

Gigantyczna inwestycja pomiędzy Chinami i Rosją. Most będzie służył do transportu surowców

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom właśnie ogłosił, odcina Finlandię od gazu. Helsinki wyprzedziły jednak Moskwę

Czytaj więcej >

Energetyka

PGNiG zakupiło kolejne złoża na Szelfie Norweskim. Gazu w Polsce będzie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

Energetyka

Tańszy węgiel kupisz tylko przez godzinę dziennie. PGG zdradziło, co czeka klientów sklepu internetowego

Czytaj więcej >

Energetyka

Tylko 14 proc. Polaków wie do kiedy mogą wymieć piec. Łatwo można narazić się 5 tys. zł kary

Czytaj więcej >

Energetyka

Kanada zadeklarowała możliwość zwiększenia dostaw ropy. Rosjanie stracą kolejne rynki zbytu

Czytaj więcej >