Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > PGNiG zaopatrzy Polskę w więcej gazu. Spółka już ogłosiła, dostawy wzrosną
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 13.05.2022 16:15

PGNiG zaopatrzy Polskę w więcej gazu. Spółka już ogłosiła, dostawy wzrosną

DSC0971 (2)
PGNiG

PGNiG ogłosiło zwiększenie wydobycia gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka planuje w 2022 r. wydobyć ponad 3 mld m sześc. gazu ziemnego, który trafi do polskich odbiorców.

Paliwo wydobywane przez PGNiG z zasobów pochodzących z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego ma zostać wtłoczone do gazociągu Baltic Pipe po jego uruchomieniu, którym trafi do Polski.

Baltic Pipe dostarczy do Polski gaz z Norwegii

- W związku z ostatnimi wydarzeniami, m.in. wstrzymaniem dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego, efekty naszej działalności w Norwegii nabrały szczególnego znaczenia. Już wkrótce, po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, dodatkowe wolumeny gazu ziemnego wydobyte przez PGNiG w Norwegii będą przesłane do Polski zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju – powiedziała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Prezes podziękowała również norweskim urzędom, które umożliwiły PGNiG uzyskanie koncesji na wydobycie, co jest krokiem milowym w kierunku większego bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Norweska administracja naftowa musiała wydać także polskiemu koncernowi zgodę na przerwanie zatłaczania złóż, w celu przejścia do kolejnych faz eksploatacji. Dzięki pozytywnemu wyrokowi Norwegów PGNiG mogła zwiększyć eksploatacje dwóch złóż: Skarv, Gina Krog.

Wydobycie będzie zwiększone także ze złoża Duva, ale tam nie był potrzebny proces z dwóch poprzednich złóż, podało PGNiG w komunikacie.

PGNiG Upstream Norway planuje wydobyć więcej gazu niż zakładało

Norweska spółka PGNiG zamierza zwiększyć wydobycie, co dałoby w 2022 r. 3 mld m sześc. gazu ziemnego z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Jest to o 15 proc. więcej, niż prognozowano.

PGNiG zamierza w ten sposób zareagować na sytuację międzynarodową i odcięcie przesyłu gazu przez Gazprom za pomocą gazociągu jamalskiego. Wydobycie ma być również zwiększane w kolejnych latach.