BiznesINFO.pl
DSC0971 (2)

PGNiG

PGNiG zaopatrzy Polskę w więcej gazu. Spółka już ogłosiła, dostawy wzrosną

13 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

PGNiG ogłosiło zwiększenie wydobycia gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka planuje w 2022 r. wydobyć ponad 3 mld m sześc. gazu ziemnego, który trafi do polskich odbiorców.

Paliwo wydobywane przez PGNiG z zasobów pochodzących z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego ma zostać wtłoczone do gazociągu Baltic Pipe po jego uruchomieniu, którym trafi do Polski.

Baltic Pipe dostarczy do Polski gaz z Norwegii

- W związku z ostatnimi wydarzeniami, m.in. wstrzymaniem dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego, efekty naszej działalności w Norwegii nabrały szczególnego znaczenia. Już wkrótce, po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, dodatkowe wolumeny gazu ziemnego wydobyte przez PGNiG w Norwegii będą przesłane do Polski zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju – powiedziała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Prezes podziękowała również norweskim urzędom, które umożliwiły PGNiG uzyskanie koncesji na wydobycie, co jest krokiem milowym w kierunku większego bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Norweska administracja naftowa musiała wydać także polskiemu koncernowi zgodę na przerwanie zatłaczania złóż, w celu przejścia do kolejnych faz eksploatacji. Dzięki pozytywnemu wyrokowi Norwegów PGNiG mogła zwiększyć eksploatacje dwóch złóż: Skarv, Gina Krog.

Wydobycie będzie zwiększone także ze złoża Duva, ale tam nie był potrzebny proces z dwóch poprzednich złóż, podało PGNiG w komunikacie.

PGNiG Upstream Norway planuje wydobyć więcej gazu niż zakładało

Norweska spółka PGNiG zamierza zwiększyć wydobycie, co dałoby w 2022 r. 3 mld m sześc. gazu ziemnego z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Jest to o 15 proc. więcej, niż prognozowano.

PGNiG zamierza w ten sposób zareagować na sytuację międzynarodową i odcięcie przesyłu gazu przez Gazprom za pomocą gazociągu jamalskiego. Wydobycie ma być również zwiększane w kolejnych latach.

Tagi:

PGNiGgaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Polska Grupa Energetyczna zapewniła sobie dostawy węgla na 2023 rok

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Energetyka

Rząd przygotował już pieniądze na wypłaty dodatku węglowego. Wkrótce trafi do Polaków

Czytaj więcej >
Licznik prądu od Tauronu

Energetyka

Tauron uruchomił specjalną stronę. Odbiorcy dowiedzą się, jak sprawdzić zużycie prądu

Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd zapewnia, że do końca roku trafi do Polski 10 mln ton węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Importowany z Indonezji węgiel jak błoto. Jest komentarz ministra

Czytaj więcej >

Energetyka

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła. Wchodzi w życie już dziś

Czytaj więcej >