Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > PGNiG nie odpuszcza Gazpromowi. Komisja Europejska pod naciskiem polskiego koncernu
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 15.04.2022 13:20

PGNiG nie odpuszcza Gazpromowi. Komisja Europejska pod naciskiem polskiego koncernu

mapa polska (1)
domena publiczna

PGNiG odwołuje się od wyroku TSUE. Spółka złożyła w czwartek podanie kwestionujące ugodę komisji UE z Gazpromem. Chodzi o działania mające przywrócić konkurencję na rynku gazowym w Europie Środkowo-Wschodniej.  

Podtrzymując negatywną ocenę zobowiązań Gazpromu spółka informuje, że “Ugoda, która została podpisana w maju 2018r.  nie sprawiła przywrócenia konkurencji na rynku gazowym w Europie Środkowo-Wschodniej"

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe liczy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychyli się do argumentacji przedstawionej w odwołaniu. 

Przebieg sporu po kolei

Komisja Europejska w kwietniu 2015 r. zarzuciła Gazpromowi nadużywanie hurtowej dostawy gazu w niektórych państwach, a więc naruszenie przepisu TFU celem uniemożliwienia swobodnego przepływu gazu.

W maju 2018 r.  KE zawarła ugodę z Gazpromem. Wobec czego spółka PGNiG w oświadczeniu wypunktowała Komisji błędy, które popełniła. 

Pierwszym zarzutem było zaakceptowanie przez Komisję  zobowiązań Gazpromu, mimo że nie uwzględniła zarzutów wobec gazociągu jamalskiego.

Drugim zarzutem była sprawa zaakceptowania ugody z Gazpromem, mimo że nie uwzględniła zarzutów praktyk cenowych.

Trzeci zarzut kwestionował zgodę KE na zobowiązania Gazpromu, mimo że nie uwzględniają one ograniczeń terytorialnych.

Sąd UE oddalił skargę PGNiG w lutym 2022 r. stwierdzając, że podniesione zarzuty przez spółkę nie są obarczone żadnymi błędami proceduralnymi ani merytorycznymi.