BiznesINFO.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Gazprom oskarżył Polskę o kradzież gazu. PGNiG powiedziało, co zamierza uczynić

6 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow oskarżył Polskę za pomocą Telegrama o kradzież gazu ziemnego przeznaczonego na eksport do Francji i Włoch. Rosjanie nie przedstawiają żadnych dowodów na potwierdzenie swojej tezy, a informacja ma prawdopodobnie nadszarpnąć unijną jedność.

"Wirtualny rewers do Polski jest zaopatrywany z dostaw skierowanych do Włoch i Francji, które trafiają przez polski odcinek gazociągu jamalskiego. Polska używa tego gazu do wtłaczania go do swoich podziemnych magazynów, które są teraz wypełnione w 80 proc." - pisze rzecznik Gazpromu na Telegramie, co cytuje money.pl.

Informacje o wypełnieniu polskich magazynów gazu podało kilka dni temu PGNiG, jednak jest to związane z systematycznym zapełnianiem na wypadek odcięcia od dostaw z Rosji, na którą Polska przygotowywała się od dłuższego czasu. Dodając do tego fakt, że magazyny w krajach Unii Europejskiej są średnio wypełnione do poziomu 30 proc., Kuprijanow prawdopodobnie próbuje wywołać podejrzenia Rzymu i Paryża.

PGNiG zintensyfikowało przyjmowanie transportów LNG, co również pozwala na utrzymywanie bezpiecznej ilości gazu ziemnego w magazynach.

Gazprom już oskarżał o kradzież gazu

Należy pamiętać, że w 2006 r., gdy Gazprom chciał pogrzebać wiarygodność Ukrainy jako kraju tranzytowego, walcząc o aprobatę Europy dla gazociągu Nord Stream, w noc sylwestrową odciął dostawy gazu do Ukrainy, a następnie oskarżył Kijów o kradzież gazu przeznaczonego na eksport do Europy Zachodniej.

Działanie wymierzone obecnie w kierunku Polski nie różni się więc praktycznie niczym od tego sprzed parunastu lat, którym Gazprom chciał zniszczyć wiarygodność Ukrainy. W rewelacje Gazpromu europejska prasa wtedy nie wierzyła, nie uwierzy zapewne także teraz.

Nord Stream 2 powodem wyskoku rzecznika Gazpromu?

Oskarżenie o kradzież gazu ziemnego przez Polskę akurat w piątek może mieć związek z deklaracją uruchomienia części infrastruktury Nord Stream 2, co Rosjanie oznajmili wczoraj.

Zablokowana przez Niemcy certyfikacja dla Nord Stream 2 spowodowała, że gazociąg gotowy od paru miesięcy do eksploatacji, nie wysyła gazu w kierunku Niemiec. Gazprom ogłosił jednak, że część infrastruktury gazociągu zostanie wykorzystane do przesyłu gazu w "północno-zachodnich terytoriów Rosji".

Biorąc pod uwagę, że Rosjanie w tym celu będą mogli skorzystać zaledwie z ułamka gazociągu Nord Stream 2, taka deklaracja ma raczej jedynie wymiar propagandowy i ma dać znać Europie Zachodniej, że Rosja nie potrzebuje eksportować gazu ziemnego do krajów europejskich.

PGNiG nadal korzysta z gazociągu jamalskiego

Wirtualny rewers wspomniany przez rzecznika Gazpromu daje możliwość legalnego zakupu i korzystania z gazu płynącego przez gazociąg jamalski. Dzięki tej opcji PGNiG może nadal kupować zgodnie z prawem rosyjski gaz i nie ma tutaj mowy o kradzieży.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że to Rosjanie złamali prawo przerywając dostawy w ramach kontraktu jamalskiego. PGNiG już zapowiedziało, że będzie dochodzić swoich praw w związku z zerwaniem kontraktu wszelkimi możliwymi środkami prawnymi.

Tagi:

gaz ziemnyPGNiG

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Enea inwestuje. Nowe inwestycje pozwolą uzyskać dodatkowy milion ton węgla rocznie

Czytaj więcej >
Liczniki energii elektrycznej

Energetyka

Minister Moskwa: Planujemy dodatek energetyczny dla użytkowników pomp ciepła i klasycznych grzejników

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska Grupa Energetyczna zapewniła sobie dostawy węgla na 2023 rok

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Energetyka

Rząd przygotował już pieniądze na wypłaty dodatku węglowego. Wkrótce trafi do Polaków

Czytaj więcej >
Licznik prądu od Tauronu

Energetyka

Tauron uruchomił specjalną stronę. Odbiorcy dowiedzą się, jak sprawdzić zużycie prądu

Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd zapewnia, że do końca roku trafi do Polski 10 mln ton węgla

Czytaj więcej >