Inflacja i wysokie ceny w sklepach nie odpuszczają. Ponad połowa Polaków boi się, że w najbliższym czasie będzie tylko gorzej. Analitycy Banku Pekao i PKO BP przyjrzeli się tej sprawie. Ceny wciąż będą rosnąć w 2025 roku?
Eurostat opublikował ostateczne dane, w których przedstawił inflacyjną mapę Unii Europejskiej. W całej wspólnocie inflacja w maju wzrosła do poziomu 2,7 proc. rok do roku. To odrobinę więcej niż w kwietniu, za to o wiele mniej, niż w analogicznym czasie ubiegłego roku. W Polsce wskaźnik wyniósł 2,8 proc. Oznacza to, że plasujemy się w połowie inflacyjnej stawki.
Ku zaskoczeniu krajowego rynku, prezes NBP jeszcze bardziej wzmocnił jastrzębi przekaz - komentują analitycy banku Pekao. Wysokie stopy procentowe pozostaną z nami na dłużej, być może i do 2026 r. Odbije się to na kredytobiorcach, za to, być może, utrzyma inflację w akceptowalnej granicy.
Wraz z dniem 1 lipca wygaśnie tarcza osłonowa, która przez dłuższy czas chroniła odbiorców energii przed podwyżkami. Jak się okazuje, ta zmiana będzie miała wpływ również na ceny produktów w sklepach. Co konkretnie zdrożeje? Wyjaśniamy.
Rada Polityki Pieniężnej obradowała z początkiem tygodnia (4-5 czerwca), niedługo po zakończeniu posiedzenia i wydaniu komunikatu o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, swój komentarz wygłosił prezes NBP Adam Glapiński. Chwilę później stopy procentowe obniżył Europejski Bank Centralny. Analitycy bankowi łamią sobie głowy.
Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Odczyty za maj wskazują 2,5 proc. wzrost, co pozytywnie zaskoczyło ekspertów, którzy prognozowali 2,8 proc. To jednak koniec dobrych informacji.
Jaka waloryzacja emerytury w 2025 r.? Wiele wskazuje na to, że rok 2025 zakończy prężnie rosnące świadczenia dla emerytów, do których mogli przyzwyczaić się w latach minionych. W 2025 r. emeryci, rzecz jasna, zyskają, ale mniej, niż dotychczas. Ile dokładnie? Mamy wyliczenia.
Główny Urząd Statystyczny właśnie opublikował najnowsze dane dotyczące poziomu inflacji w kwietniu. Okazuje się, że w poprzednim miesiącu ceny nieco wzrosły. Wiadomo też, co zdrożało najbardziej, a co było tańsze. Przedstawiamy szczegóły.
Konferencja prasowa Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego: podsumowanie danych makroekonomicznych dla Polski. Stopy procentowe, zgodnie z decyzją Rady Polityki Pieniężnej, pozostają nieruszone, inflacja, choć na poziomie celu, już za chwilę “znów się wymknie”, a euro nadal odległe. Wszystko, co musisz wiedzieć o najnowszej sytuacji makroekonomicznej Polski po konferencji prasowej Adama Glapińskiego (10.05.2024).
Chętni mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy. Termin upływa 30 kwietnia, a warto mieć na uwadze, że liczy się data wpłynięcia pisma do urzędu. Chodzi o wsparcie inflacyjne w wysokości nawet 822,25 zł na pokrycie kosztów energii, gazu, czy żywności.
Kursy walut, poniedziałek 22.04.2024 r. Aktualny kurs walut, tabela kursów NBP. Ile zapłacimy za euro, dolara, funta czy franka? Najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego i komentarze maklerów i analityków rynkowych.
Dane wojewódzkich urzędów pracy nie pozostawiają wątpliwości: sytuacja na rynku jest niewesoła. Już w pierwszym kwartale roku doszło do wielu masowych zwolnień, a przed nami kolejne. Które firmy planują wkrótce opuścić Polskę?
Mimo iż oficjalne dane GUS wskazują na spadek inflacji w ostatnich miesiącach, ceny w polskich sklepach wciąż rosną, szczególnie w przypadku produktów spożywczych. Według marcowego raportu ASM Sales Force Agency, średnia cena koszyka zakupowego wzrosła o 0,41% w porównaniu z marcem 2023 roku.
Inflacja konsumencka w marcu osiągnęła rekordowo niski poziom od pięciu lat. Tę informację — z delikatnym opóźnieniem — przekazał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny. W parze z tą wiadomością idzie też jednak zła: już wkrótce ceny mają znów pójść w górę.
Uwielbianą przez wielu Polaków sieć sklepów NeoNet czekają bolesne zmiany. Zarząd spółki wydał oficjalny komunikat. Wiele sklepów zostanie zamkniętych. Wiemy, które dokładnie.
Fatalna wiadomość dla wszystkich seniorów. Choć najstarsi Polacy dopiero co cieszyli się z waloryzacji świadczeń, wszystko wskazuje na to, że była to radość przedwczesna. Jak informuje portal WP, bardzo prawdopodobne, że znaczną część zysku emerytów w 2024 roku pochłonie wciąż wysoka inflacja. Jak duże będą straty? Przygotujcie się na wstrząs. Wyliczenia, które przedstawiamy, obnażają wysoce niewygodną prawdę.
Marcowe wystąpienie prezesa NBP, Adama Glapińskiego, już za nami. Znamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Mamy też pozytywne wieści w sprawie inflacji. ”Udało nam się doprowadzić inflację do celu.”
Mimo że inflacja w ostatnim czasie szaleje trochę mniej, wysokie ceny wciąż dają po kieszeniach klientów. Tym bardziej szokują niektóre działania Lidla. To efekt walki z Biedronką? Klienci dzielą się swoim zaskoczeniem.
Do wygaśnięcia zerowego podatku VAT na żywność pozostał tylko miesiąc. Terminem obowiązywania obecnej wersji ustawy jest 31 marca 2024 roku, który wypada w Wielkanoc. Czy we wtorek 2 kwietnia Polaków w sklepach powitają znacznie wyższe ceny niż dotychczas?
Coraz więcej mówi się ostatnio o możliwości wprowadzenia w Polsce emerytur stażowych. Nie oznacza to jednak wcale, że rzeczywiście do tego dojdzie. Biuro Analiz Sejmowych ostrzega, że takie rozwiązanie zwiększyłoby ryzyko ubóstwa emerytalnego. Z projektu Lewicy nici?
Już za kilka miesięcy rachunki za prąd mogą nas zaskoczyć. Opłaty pójdą w górę i to ponad dwukrotnie. Wiemy, co dalej z zamrożonymi cenami i kto na podwyżkach ucierpi najbardziej.
Klienci wielu banków w ubiegłym roku musieli zmierzyć się z podwyżkami. Te okazały się jednymi z najwyższych w całej Unii Europejskiej. W tym roku ceny również wzrosną — podwyżki zapowiedziały już dwa kolejne banki.
Sieć restauracji McDonald's jest uwielbiana przez wielu Polaków i cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Niestety, w ostatnich latach ceny poszły znacząco w górę i dziś za swoje ulubione dania musimy zapłacić sporo więcej. Pewien internauta postanowił podzielić się paragonem z McDonald's sprzed 5 lat.
Marcowa waloryzacja emerytur i rent coraz bliżej, a wyliczenie tego, o ile wzrosną świadczenia, jest coraz prostsze. Wiemy też, co druga waloryzacja będzie oznaczać dla kolejnych wypłat trzynastej i czternastej emerytury.
Dzięki raportowi przygotowanemu przez UCE Research i Uczelnię WSB Merito, ”Indeks cen w sklepach detalicznych”, wiemy, które produkty w marketach są najdroższe. To przede wszystkim one napędzały inflację w 2023 roku. Sprawdź, które produkty najbardziej podrożały, a które kupimy taniej.
Zostały opublikowane ostateczne dane na temat inflacji w grudniu. W porównaniu ze wstępnymi szacunkami jest niespodzianka. Zmianie nie uległy zmiany w cenach w stosunku miesięcznym.
To, ile wyniesie waloryzacja, a zatem również o ile wzrosną emerytury, zależy od kilku czynników. Szczegóły poznamy za kilka tygodni, ale już teraz możemy przygotować się na najbardziej prawdopodobne scenariusze.
Ostatnio prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński przekazał wspaniałe wieści dotyczące spadku inflacji. Jednak okazuje się, że najprawdopodobniej niskimi cenami będziemy cieszyć się tylko przez krótką chwilę i inflacja znów mocno wzrośnie. Jakie są prognozy ekonomistów?