Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Inflacja w listopadzie wzrosła? Prognozy ekspertów nie pozostawiają wątpliwości
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.11.2023 14:06

Inflacja w listopadzie wzrosła? Prognozy ekspertów nie pozostawiają wątpliwości

Pieniądze
Pixabay

Od marca raportowano spore spadki dynamiki cen w ujęciu rocznym. Już w czwartek 30 listopada Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępny odczyt inflacji za listopad. Jakie są prognozy ekonomistów?

Inflacja w listopadzie

Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące inflacji za ubiegłe 30 dni przekazuje ostatniego dnia każdego miesiąca, a oficjalny raport o wzroście cen za poprzedni miesiąc pojawia się w połowie następnego miesiąca.

- Październik zakończył okres wysokiej bazy statystycznej z ubiegłego roku, co oznacza, że o dalsze wyraźne spadki inflacji będzie już teraz znacznie trudniej - przekazał Kamil Łuczkowski, ekonomista Banku Pekao.

Właśnie się zaczęło. Dino przygotowało dla klientów wyjątkową ofertę

Dlaczego inflacja w listopadzie może być wyższa?

Ekonomiści prognozują, że w listopadzie inflacja może wzrosnąć z 6,6 do 6,7 procent. Okazuje się, że mogły się do tego przyczynić rosnące ceny paliw. - W listopadzie ceny paliw na stacjach rosły; teraz wprawdzie nastąpiła ich stabilizacja, ale ogólnie rzecz biorąc w listopadzie, w porównaniu do października, będziemy mieć spory wzrost; szacuję, że ponad 4-procentowy. To więc będzie miało wpływ na odczyt inflacji w ujęciu miesięcznym - podkreśla Monika Kurtek z Banku Pocztowego.

To koniec dezinflacji?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy w najbliższym czasie ceny będą wzrastać, czy też nie. Eksperci widzą szanse na spadki dynamiki wzrostu cen, choć nie będą duże. - Czy to koniec dezinflacji? Powiedziałbym, że nie. Owszem, końcówka bieżącego roku przyniesie nieznaczny wzrost inflacji, do około 7 proc. rdr. Jeśli zaś chodzi o przyszły rok, to mamy tutaj dużą dozę niepewności związaną z czynnikami regulowanymi - przekazał Kamil Łuczkowski z Banku Pekao.

Tagi: Inflacja