Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > GUS właśnie ogłosił. Są nowe dane o inflacji
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 15.09.2023 12:37

GUS właśnie ogłosił. Są nowe dane o inflacji

Mężczyzna wyciągający pieniądze z portfela
Marek BAZAK/East News

W piątek 15 września Główny Urząd Statystyczny zaprezentował najnowsze dane dotyczące inflacji. Sierpniowa inflacja jest nadal dwucyfrowa. Wiemy również, co najbardziej zdrożało.

Najnowsze dane o inflacji

Wielu Polaków dotkliwie odczuwa wszechobecną drożyznę i z niecierpliwością oczekuje obniżki cen. GUS podał najnowsze dane o poziomie inflacji w Polsce - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,1 proc. (przy wzroście cen usług – o 11,1 proc. i towarów – o 9,8 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług utrzymały się na tym samym poziomie (w tym towarów spadły – o 0,2 proc., a ceny usług wzrosły – o 0,6 proc.) - czytamy na stronie GUS.

PiS obiecuje wcześniejsze emerytury. Mogą być jednak o wiele niższe

Konkretne dane

Rok do roku najbardziej podrożała energia cieplna - wzrost wynosi 36,1 proc. Natomiast energia elektryczna podrożała o 22,3 proc., a gaz o 15,1 proc.

Jak przedstawiają się dane dotyczące żywności? Pieczywo podrożało o 10,9 proc., makarony o 14,1 proc., mięso wieprzowe o 16,4 proc., wędliny o 15 proc., śmietana o 14,9 proc. Natomiast ceny masła spadły rok do roku o 11,4 proc.

Adam Glapiński o inflacji w Polsce

Według Prezesa NBP niższą inflację zobaczymy już we wrześniu. Podczas ostatniej konferencji Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński stwierdził, że odczyt za wrzesień wyniesie nieco powyżej 8,5 proc., dodając, że na koniec tego roku być może spadnie do 6 proc. „Zeszliśmy z inflacyjnego płaskowyżu. Teraz jesteśmy w dolinie” - powiedział Glapiński.

1125 złotych bez konieczności składania wniosku. Załapie się wiele osób, pieniądze wkrótce trafią na konta.

Tagi: Inflacja GUS