BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Sprzęt Apple jeszcze droższy? Możliwe przeniesienie produkcji

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Apple może niebawem przenieść miejsce produkcji swojego sprzętu z Chin do innego kraju. To jeden z efektów toczonej przez Stany Zjednoczone oraz Chiny wojny handlowej. Konflikt, który trwa z mniejszym i większym natężeniem od lipca 2018 roku coraz bardziej wpływa na funkcjonowanie międzynarodowych korporacji.

Wojna handlowa wpływa również na życie zwykłych ludzi. I to nie tylko ze Stanów Zjednoczonych czy Chin. Jeśli Apple przeniesie miejsce produkcji swojego sprzętu z Chin, będzie to kosztowało oczywiście klientów, którzy zmuszeni będą wyłożyć więcej pieniędzy przy kolejnych zakupach.

Kiedy nie ma pewności czy konflikt w końcu zostanie zażegnany, firmy takie jak Apple zaczynają zastanawiać się nad przeniesieniem produkcji z Chin, gdzie dotąd produkowały z racji taniej siły roboczej, do innego kraju. Coraz poważniejsze pomysły wyprowadzki z Chin są powodowane groźbami Donalda Trumpa, który zapowiedział podniesienie ceł na pochodzące z Chin towary o wartości 300 mld dolarów.

Apple przenosi produkcję swojego sprzętu?

W Państwie Środka sprzęt Apple jest montowany przez tajwańską firmę Foxconn. Szef działu półprzewodników w Foxconnie, Young Liu, już zapowiedział, że w razie potrzeby są możliwości przeniesienia produkcji poza Chiny, gdzie znajdują się zakłady odpowiadające za 25% mocy produkcyjnej Foxconnu. Jak podaje Gazeta.pl, istnieją jednak trzy przesłanki, przez które to nie będzie wcale takie łatwe.

Po pierwsze, z Chin do USA trafia co czwarty iPhone i jeśli chciano by zachować ciągłość, Foxconn musiałby zaangażować do produkcji dwa duże zakłady, co mogłoby sprawić trudności w wywiązywaniu się z obowiązków wobec innych klientów. Po drugie, montażu sprzętu Apple nie będzie trudno przenieść. Problemy sprawią jednak producenci podzespołów, którzy zazwyczaj są mniejszymi firmami bez oddziałów w innych krajach. Co więcej, tych jest dużo, a sieci powiązań na rynku technologicznym są bardzo zagmatwane.

W końcu po trzecie, wszystkie te działania związane z przeniesieniem to wydatki na bardzo wysokim poziomie. Niewątpliwie część kosztów zostałaby przeniesiona na końcowych odbiorców sprzętu Apple, czyli po prostu klientów. Sprawiłoby to, że drogi i tak już w Polsce iPhone stałby się jeszcze bardziej kosztowną zabawką.

Tagi:

USAStany Zjednoczonesmartphone

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >