Apple iPhone może być znacznie droższy niż jest
pexels.com
Autor Przemysław Terlecki - 15 Czerwca 2019

Sprzęt Apple jeszcze droższy? Możliwe przeniesienie produkcji

Apple jeszcze droższe? Możliwe, że sprzęt od firmy z Cupertino stanie się jeszcze bardziej kosztowny. Wszystko za sprawą możliwego przeniesienia produkcji. To wynik trwającej wojny handlowej Stanów Zjednoczonych z Chinami.

Apple może niebawem przenieść miejsce produkcji swojego sprzętu z Chin do innego kraju. To jeden z efektów toczonej przez Stany Zjednoczone oraz Chiny wojny handlowej. Konflikt, który trwa z mniejszym i większym natężeniem od lipca 2018 roku coraz bardziej wpływa na funkcjonowanie międzynarodowych korporacji.

Wojna handlowa wpływa również na życie zwykłych ludzi. I to nie tylko ze Stanów Zjednoczonych czy Chin. Jeśli Apple przeniesie miejsce produkcji swojego sprzętu z Chin, będzie to kosztowało oczywiście klientów, którzy zmuszeni będą wyłożyć więcej pieniędzy przy kolejnych zakupach.

Kiedy nie ma pewności czy konflikt w końcu zostanie zażegnany, firmy takie jak Apple zaczynają zastanawiać się nad przeniesieniem produkcji z Chin, gdzie dotąd produkowały z racji taniej siły roboczej, do innego kraju. Coraz poważniejsze pomysły wyprowadzki z Chin są powodowane groźbami Donalda Trumpa, który zapowiedział podniesienie ceł na pochodzące z Chin towary o wartości 300 mld dolarów.

Ile zarabia Kaczyński? Ujawniono oświadczenie majątkowe prezesa PiSIle zarabia Kaczyński? Ujawniono oświadczenie majątkowe prezesa PiSCzytaj dalej

Apple przenosi produkcję swojego sprzętu?

W Państwie Środka sprzęt Apple jest montowany przez tajwańską firmę Foxconn. Szef działu półprzewodników w Foxconnie, Young Liu, już zapowiedział, że w razie potrzeby są możliwości przeniesienia produkcji poza Chiny, gdzie znajdują się zakłady odpowiadające za 25% mocy produkcyjnej Foxconnu. Jak podaje Gazeta.pl, istnieją jednak trzy przesłanki, przez które to nie będzie wcale takie łatwe.

Po pierwsze, z Chin do USA trafia co czwarty iPhone i jeśli chciano by zachować ciągłość, Foxconn musiałby zaangażować do produkcji dwa duże zakłady, co mogłoby sprawić trudności w wywiązywaniu się z obowiązków wobec innych klientów. Po drugie, montażu sprzętu Apple nie będzie trudno przenieść. Problemy sprawią jednak producenci podzespołów, którzy zazwyczaj są mniejszymi firmami bez oddziałów w innych krajach. Co więcej, tych jest dużo, a sieci powiązań na rynku technologicznym są bardzo zagmatwane.

W końcu po trzecie, wszystkie te działania związane z przeniesieniem to wydatki na bardzo wysokim poziomie. Niewątpliwie część kosztów zostałaby przeniesiona na końcowych odbiorców sprzętu Apple, czyli po prostu klientów. Sprawiłoby to, że drogi i tak już w Polsce iPhone stałby się jeszcze bardziej kosztowną zabawką.

Ewa Minge ostro o 500 plus. Wypowiedź projektantki zaskoczyła jej środowiskoEwa Minge ostro o 500 plus. Wypowiedź projektantki zaskoczyła jej środowiskoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona. To ktoś inny jest winny
Zelmer będzie wycofany z rynku
Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News