Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Kupujesz używany telefon? Najpierw sprawdź, czy jest opłacony
Maria Glinka
Maria Glinka 02.02.2021 01:00

Kupujesz używany telefon? Najpierw sprawdź, czy jest opłacony

Telefon używany może zostać zablokowany
Zdjęcie przez Bicanski z Pixnio

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakiej sytuacji operator może zablokować używany telefon

  • Jak sprawdzić stan urządzenia

  • Czym jest numer IMEI

Telefon z blokadą operatora. Skutki uboczne walki z uchylaniem się od płatności

Telefon może zostać zablokowany odgórnie przez operatora, jeżeli właściciel nie opłaca rachunków. Stosowne przepisy w tym zakresie wdrożyły wszystkie sieci komórkowe w Polsce.

W ten sposób operatorzy starają się walczyć z nieuczciwymi klientami, których w dobie pandemii jest coraz więcej. Jednak w rezultacie stratne mogą okazać się także osoby, które zdecydowały się na zakup smartfonów z drugiej ręki.

Telefon używany może bowiem zostać zablokowany na mocy decyzji operatora, jeżeli poprzedni właściciel nadal zalega z płatnościami. W takich przypadkach nie należy liczyć na prawdomówność pierwszego właściciela. Zdarzają się bowiem przypadki, gdy telefon z nieuregulowanym rachunkiem jest celowo sprzedawany.

Jak sprawdzić, czy na telefon może być nakładana blokada?

Portal komorkomania.pl podpowiada, że operatorzy opracowali specjalne systemy weryfikacyjne, dzięki którym z łatwością można sprawdzić, czy istnieje ryzyko, że telefon zakupiony z drugiej ręki zostanie pewnego dnia zablokowany. Większość firm działająca na polskim rynku przygotowała podobne mechanizmy.

Bardzo przejrzyste rozwiązanie proponuje Plus. Nabywca sprzętu używanego, który chce zweryfikować stan prawny urządzenia, powinien odwiedzić specjalną stronę internetową (https://www.plus.pl/formularze/formularz-imei). Operator poprosi o uzupełnienie numeru IMEI i adres e-mail, na który zostanie przesłana szczegółowa informacja o statusie telefonu.

Jednak mechanizm nie obejmuje wszystkich urządzeń. Plus doprecyzowuje, że w ten sposób można sprawdzić stan sprzętu, który został zakupiony w systemie ratalnym od 8 lipca 2016 r.

Identyczną platformę weryfikacyjną uruchomił T-Mobile. Każdy, kto zakupił telefon używany i ma wątpliwości co do jego stanu może skorzystać ze strony https://www.plus.pl/formularze/formularz-imei. Do identyfikacji w T-Mobile również wymagane jest podanie numeru IMEI i adresu mailowego.

Jedną z nowości na rynku jest strona internetowa Orange. Witryna została oddana do użytku 1 lutego 2021 r., choć stosowne przepisy regulaminowe wprowadzono już w 2018 r. Nabywca, który chce sprawdzić, czy telefon jest wolny od obciążeń powinien odwiedzić stronę https://www.orange.pl/zobacz/weryfikacja-imei. Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange, przekazał, że blokadom podlega sprzęt kupowany na raty od 23 listopada 2020 r.

W najgorszej sytuacji są klienci Play. Jak na razie operator nie opracował autorskiego narzędzia do weryfikacji statusu telefonu. Jednak serwis komorkomania.pl ustalił, że Play już pracuje nad jego wdrożeniem.

Czym jest numer IMEI, którego wymagają operatorzy w formularzach? To indywidualny numer każdego urządzenia, nie tylko telefonu. Ciąg cyfr identyfikujący dany sprzęt można znaleźć w umowie z operatorem i karcie gwarancyjnej. Zazwyczaj naklejka z numerem IMEI jest także umieszczana na odwrocie opakowania. Kupując telefon z drugiej ręki, warto poprosić o ten numer, aby móc samodzielnie skontrolować stan sprzętu.

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty