Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Paragonu w sklepie już nie dostaniesz. Nowe rozwiązanie dla wielu będzie zaskoczeniem
Maria Glinka
Maria Glinka 02.02.2021 01:00

Paragonu w sklepie już nie dostaniesz. Nowe rozwiązanie dla wielu będzie zaskoczeniem

Paragon elektroniczny na horyzoncie
Pixabay/PhotoMIX-Company

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są przepisy w sprawie kas wirtualnych

  • Jakie problemy pojawiły się z ich wdrożeniem

  • Czy w każdym sklepie klient otrzyma wirtualny paragon

Paragon elektroniczny od 2020 r.

Paragon wirtualny został wprowadzony na mocy ustawy o VAT w kwietniu 2020 r. Mimo że od wejścia w życie przepisów minęło już ponad 10 miesięcy to klienci nadal wychodzą ze sklepów z papierowymi dowodami zakupów.

Dlaczego? Dotychczasowe zapisy wskazywały, że paragon elektroniczny może być wystawiany przez kasy online - zarówno sprzętowe, jak i programowe (obsługiwane przy użyciu telefonów komórkowych, tabletów itp.).

Coraz większa dostępność nowych kas

Jednak urządzeń programowych na polskim rynku przez dłuższy czas nie było w sprzedaży. Na przestrzeni ostatnich miesięcy na rynek zaczęły wkraczać pierwsze egzemplarze. Kasy online pojawiły się pod koniec 2020 r. i miały służyć wyłącznie branży transportowej. Dzięki temu elektroniczny paragon może wystawiać taksówkarz, osoba kierująca pociągiem, statkiem, autobusem czy promem.

Interia podaje, że urządzenia programowe już niebawem mają być także dostępne dla pozostałych branż, które zgodnie z prawem będą mogły stosować kasy wirtualne. Wśród nich znajduje się m.in. hotelarstwo, gastronomia czy turystyka. Inną kwestią jest, czy rządowe obostrzenia w związku z pandemią pozwolą im na faktyczne używanie tego typu sprzętu.

Dzięki kasie wirtualnej paragon może trafić bezpośrednio na telefon bądź tablet klienta. Kwestię tę reguluje rozporządzenie z maja ubiegłego roku, które wskazuje, że paragon w formie wydruku nie jest w takiej sytuacji wymagany.

Paragon na nowych zasadach

Z kolei w przypadku mechanizmów sprzętowych nadal w mocy pozostaje rozporządzenie techniczne z 2018 r., które wskazuje, że paragon z tego typu maszyn ma przybierać formę wydruku. Jednak już niebawem przepisy w tym zakresie ulegną zmianom.

Paragon papierowy może ostatecznie zniknąć ze sklepów za sprawą projektu nowego rozporządzenia technicznego, który został niedawno opublikowany. Dokument modyfikuje wymogi dla kas sprzętowych. Zgodnie z zapisami nowej regulacji sprzedawca nie będzie zobligowany do wydrukowania dowodu zakupu. Zamiast tego będzie mógł przesłać paragon w wersji elektronicznej, pod warunkiem że klient wyrazi na to zgodę.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 maja 2021 r. Mimo tego zakupowicze będą musieli poczekać na paragon elektroniczny znacznie dłużej. - Używane przez sprzedawców kasy online nie mają dziś odpowiedniej funkcjonalności, aby można było wystawiać e-paragony - oznajmił Piotr Ślęzak z firmy Posnet.

Zatem sam fakt opracowania nowych przepisów nie będzie równoznaczny z wdrożeniem elektronicznego rozwiązania, ponieważ producenci muszą najpierw stworzyć kasy online i zgłosić je do homologacji w Głównym Urzędzie Miar. Zdaniem eksperta cała ta procedura może zająć nawet kilka miesięcy.

Nie każdy sklep wyda elektroniczny paragon

Mimo zmian w prawie i większej dostępności kas programowych nie wszystkie placówki handlowe będą drukowały elektroniczny paragon. Na rynku nadal można spotkać kasy z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii, które nie mają możliwości przesyłania e-paragonu.

Choć urządzenia z papierowym zapisem nie są już dostępne w sprzedaży to można z nich korzystać do chwili uszkodzenia bądź zapełnienia pamięci fiskalnej. Natomiast kasy z elektronicznym zapisem będzie można zakupić do końca 2022 r.

Z takich kas korzysta część prawników, która świadczy usługi na odległość. W takiej sytuacji prawnicy są zobowiązani przesłać klientom skan papierowego paragonu. Wszystko zmieni się jednak już 1 lipca 2021 r., kiedy to prawnicy będą musieli korzystać z kas online.