Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tegoroczni emeryci mogą dostać więcej pieniędzy od ZUS-u, jeśli złożą wnioski we właściwych miesiącach
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 29.01.2023 09:52

Tegoroczni emeryci mogą dostać więcej pieniędzy od ZUS-u, jeśli złożą wnioski we właściwych miesiącach

pieniadze-emeryt-biznesinfo
Biznesinfo

W 2023 roku prawo do emerytury nabędzie 300 tys. osób. „Fakt” przypomina, że wysokość ich świadczeń będzie zależeć od tego, kiedy złożą do ZUS-u odpowiedni wniosek. Gazeta wyjaśnia, że jednymi z najlepszych terminów są: styczeń, przełom stycznia i lutego oraz lipiec. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego.

W którym miesiącu najlepiej przejść na emeryturę?

Seniorzy, którzy jeszcze w styczniu lub na przełomie stycznia i lutego złożą wniosek o przejście na emeryturę, zostaną objęci marcową waloryzacją świadczenia. Rząd prognozuje, że renty i emerytury wzrosną o 14,8 proc.

Poza ogólną podwyżką świadczenia nowi emeryci mogą spodziewać się też wypłaty tzw. trzynastki. Trafi ona do tych osób, które na dzień 31 marca 2023 roku będą miały prawo do emerytury zatem ktoś, kto złoży wniosek np. w połowie marca, może teoretycznie nie załapać się na wypłatę dodatkowych pieniędzy. Wszystko dlatego, że ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie otrzymanego wniosku.

Warto także pamiętać, że przechodząc na emeryturę w styczniu, rozwiązanie umowy o pracę oraz wniosek można złożyć nawet pod koniec miesiąca — wówczas możliwym jest otrzymanie całego wynagrodzenia za styczeń, uzyskanie odprawy emerytalnej, a także prawo do całej emerytury za styczeń wyjaśnia dr Antoni Kolek, prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego na łamach „Faktu”.

Okres między kwietniem a czerwcem nie jest korzystny do podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę. Dr Antoni Kolek tłumaczy, że jeśli senior wtedy złoży wniosek, nie obejmie go roczny wskaźnik waloryzacji. Następuje on w czerwcu i może wynieść nawet 12 proc., co oznacza, że senior, który zgromadził kapitał o wartości 500 tys. zł i złoży wniosek już po waloryzacji, może liczyć na podwyżkę rzędu kilkuset złotych więcej miesięcznie.

Dlatego korzystnie jest przejść na emeryturę w lipcu i otrzymać nie tylko podwyżkę zgromadzonego w ZUS kapitału, ale również tzw. czternastkę. Rząd zapowiedział, że wypłaty tego dodatkowego świadczenia nastąpią w sierpniu.

Czy wniosek o emeryturę można wycofać?

Jak najbardziej. Świadczenie nie jest przyznawane przez ZUS z automatu. Dlatego, jeśli senior złoży wniosek o emeryturę w niekorzystnym dla siebie miesiącu, możliwe jest jego cofnięcie i ponowne złożenie np. w lipcu.