BiznesINFO.pl
Praca w gastronomii

pixabay

Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu

27 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Według raportu World Economic Forum 7 na 10 zawodów zostanie zlikwidowanych z rynku pracy. Pracownicy będę musieli się przekwalifikować lub zdobyć nowe umiejętności.

Światowe Forum Ekonomiczne informuje, że automatyzacja ma zabrać 85 mln miejsc pracy. Nowe analizy Pearson jednak łagodzą te dane i zapowiadają, że automatyzacja zlikwiduje 20 proc. obecnych zawodów, w tym: sprzedawców czy pracowników administracyjnych.

Zjawisko eliminacji starych zawodów i powstawania nowych profesji jest nieodwracalne. Nazwy niektórych zawodów dopiero poznamy, ale obecne trendy i perspektywy już dają nam jasne światło na przyszłe zawody.

Pandemia sprawiła, że praca zdalna czy hybrydowa stała się normą. Przy wykazanej elastyczności pracy, nowe kompetencje, które połączą się z technologią i sztuczną inteligencją przyniosą spore zmiany. Wzrośnie znaczenie kompetencji społecznych jak i zdolności analitycznego myślenia. 

Na początku ucierpią te profesje, które jest łatwo zautomatyzować i przy wykonywaniu których nie jest potrzebna obecność człowieka. 

“Dane Pearson analizują perspektywę do 2030 roku, czyli prognozę na kolejne 8 lat” mówi ekspert Pearson. Zmiany technologiczne, globalizacja sprawią, że takie zawody jak sekretarka, sprzedawca, specjalista ds. finansów, który wykonuje powtarzalne czynności, one nie zagoszczą na dłużej na rynku. 

Nowe rodzaje pracy i nowe wymagania pracodawców

Za kilka lat na rynku będą większe zapotrzebowania na zawody związane z gastronomią i hotelarstwem. Ma rozwinąć się rzemiosło związane z tekstyliami, fryzjerstwem czy browarnictwem. Rosnące zapotrzebowanie prognozuje się również na pracowników z sektora społecznego, edukacji, branży sportowej, ochrony zdrowia i więcej pracowników ma zatrudniać sektor publiczny. Również zawody kreatywne, projektowe, inżynierskie mają szansę na duży wzrost. 

Barometr Polskiego Rynku Pracy 2022 podaje, że 44 proc. osób chce zdobywać nowe umiejętności.  Brak chęci i motywacji do pozyskania nowej wiedzy ma aż 30 proc. zatrudnionych. Badanie wykazało, że 17 proc. pracowników zna kogoś, kto wskutek automatyzacji stracił pracę.

Tagi:

praca

Joanna BuczyńskaAutor

Joanna Buczyńska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: joanna.buczynska@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Raport dotyczący reskillingu w polskich firmach przygotowany przez Future Collars odbył się dzisiaj na GPW

Czytaj więcej >
disneyland

Praca

Pracownicy Disney World żądają podwyżek

Czytaj więcej >

Praca

Praca w komisji wyborczej. Zarobić można co najmniej 350 zł

Czytaj więcej >

Praca

600 km do pracy i z powrotem. Pani Agnieszka mieszka w Bydgoszczy, a jest urzędnikiem w Warszawie

Czytaj więcej >
Uścisk dłoni, biznes, praca

Praca

Tysiące wolnych miejsc pracy. Wielka akcja rekrutacyjna u giganta technologii

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Pieniadze, portmonetka i okulary leza na stole.

Praca

Nosisz okulary, masz prawo do dofinansowania. Pracodawcy nie są szczęśliwi

Czytaj więcej >