Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 27.04.2022 17:40

Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu

Praca w gastronomii
pixabay

Według raportu World Economic Forum 7 na 10 zawodów zostanie zlikwidowanych z rynku pracy. Pracownicy będę musieli się przekwalifikować lub zdobyć nowe umiejętności.

Światowe Forum Ekonomiczne informuje, że automatyzacja ma zabrać 85 mln miejsc pracy. Nowe analizy Pearson jednak łagodzą te dane i zapowiadają, że automatyzacja zlikwiduje 20 proc. obecnych zawodów, w tym: sprzedawców czy pracowników administracyjnych.

Zjawisko eliminacji starych zawodów i powstawania nowych profesji jest nieodwracalne. Nazwy niektórych zawodów dopiero poznamy, ale obecne trendy i perspektywy już dają nam jasne światło na przyszłe zawody.

Pandemia sprawiła, że praca zdalna czy hybrydowa stała się normą. Przy wykazanej elastyczności pracy, nowe kompetencje, które połączą się z technologią i sztuczną inteligencją przyniosą spore zmiany. Wzrośnie znaczenie kompetencji społecznych jak i zdolności analitycznego myślenia. 

Na początku ucierpią te profesje, które jest łatwo zautomatyzować i przy wykonywaniu których nie jest potrzebna obecność człowieka. 

“Dane Pearson analizują perspektywę do 2030 roku, czyli prognozę na kolejne 8 lat” mówi ekspert Pearson. Zmiany technologiczne, globalizacja sprawią, że takie zawody jak sekretarka, sprzedawca, specjalista ds. finansów, który wykonuje powtarzalne czynności, one nie zagoszczą na dłużej na rynku. 

Nowe rodzaje pracy i nowe wymagania pracodawców

Za kilka lat na rynku będą większe zapotrzebowania na zawody związane z gastronomią i hotelarstwem. Ma rozwinąć się rzemiosło związane z tekstyliami, fryzjerstwem czy browarnictwem. Rosnące zapotrzebowanie prognozuje się również na pracowników z sektora społecznego, edukacji, branży sportowej, ochrony zdrowia i więcej pracowników ma zatrudniać sektor publiczny. Również zawody kreatywne, projektowe, inżynierskie mają szansę na duży wzrost. 

Barometr Polskiego Rynku Pracy 2022 podaje, że 44 proc. osób chce zdobywać nowe umiejętności.  Brak chęci i motywacji do pozyskania nowej wiedzy ma aż 30 proc. zatrudnionych. Badanie wykazało, że 17 proc. pracowników zna kogoś, kto wskutek automatyzacji stracił pracę.

Tagi: praca