Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Tarcza 7.0 nie istnieje i się na nią wcale nie zanosi. Rząd pracuje nad czymś zupełnie innym
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:33

Tarcza 7.0 nie istnieje i się na nią wcale nie zanosi. Rząd pracuje nad czymś zupełnie innym

Tarcza 7.0 - kto z niej skorzysta?
Biznes Info

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O co chodzi z Tarczą 7.0

  • Co przygotował rząd dla przedsiębiorców

  • Jakie branże otrzymają pomoc od państwa

Tarcza antykryzysowa 7.0 nie istnieje

Od jakiegoś czasu w mediach krąży informacja o projekcie Tarczy 7.0, którą przygotował rząd. Okazuje się jednak, że taki dokument w ogóle nie istnieje, w związku z czym wielu z nas mogło zostać wprowadzonych w błąd. O co chodzi?

Tarcza 7.0 to twór medialny. Nazwa dotyczy tak naprawdę projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Jak sama nazwa wskazuje, “Tarcza 7.0” nie jest ustawą, a rozporządzeniem, na którym skorzystają głównie przedsiębiorcy.

Projekt przygotowany przez ministra rozwoju, pracy i technologii został dziś przyjęty przez Radę Ministrów.

Celem projektu jest udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa, czy też ponoszących koszty związane z obostrzeniami sanitarnymi. - czytamy w uzasadnieniu.

Kto skorzysta z rozporządzenia?

Rozporządzenie, nazywane Tarczą 7.0 jest kolejnym pakietem osłonowym dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach. Zapisy rozporządzenia mają pomóc zapobiec utracie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Z tzw. Tarczy 7.0 mają skorzystać m.in. właściciele hoteli, restauracji czy obiektów kulturalnych. Na pomoc dla firm, rząd planuje przeznaczyć łącznie 5,1 mld zł.

Na czym będzie polegała pomoc?

Projekt rozporządzenia zakłada cztery formy wsparcia dla przedsiębiorców:

Wypłata świadczenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników

Świadczenia będą przysługiwały osobom, których przychód z działalności uzyskany w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był ze względu na epidemię koronawirusa niższy o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym.

Z dofinansowania będzie można skorzystać na podstawie umowy o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy. Z dodatkowych funduszy możemy skorzystać maksymalnie przez okres 3 miesięcy kalendarzowych od miesiąca złożenia wniosku, który będzie można złożyć najpóźniej do 31 marca bieżącego roku.

Wypłata ponownego świadczenia postojowego

Świadczenia postojowe będą wypłacane, jeśli firma wykaże spadek przychodu z działalności. Pod uwagę będzie brany przychód z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. Także i w tym wypadku spadek musi wynieść przynajmniej 40 proc. względem ustalonego okresu porównawczego.

Dotacja na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – do 5 tys. zł

Rząd przewiduje także wypłatę jednorazowych dotacji. Na podstawie umowy starosta będzie mógł udzielić jednorazowej dotacji ze środków Funduszu Pracy. Wypłaty będą przysługiwać mikroprzedsiębiorcom i małym przedsiębiorcom, których przychód z działalności poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku będzie o minimum 40 proc. niższy od przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym. Planowane dotacje mają być finansowane ze środków Funduszu Pracy zasilonego środkami Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych

Zwolnienie ze składek ZUS ma dotyczyć okresu od 1 stycznia 2021 r. do 31 stycznia 2021 r. lub od 1 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. wykazanych przez przedsiębiorcę w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za te okresy.

Ze składek będą mogły być zwolnione osoby, które zgłosiły się jako płatnik składek przed 1 listopada 2020 r. Warunkiem zwolnienia jest spadek przychodu z działalności o 40 proc. względem przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym. Wnioski można składać już teraz, mimo że rozporządzenie jeszcze nie obowiązuje.

Zapisy zwanej potocznie Tarczy 7.0 mają wejść w życie 1 lutego 2021 roku.