Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szykują się podwyżki opłat za śmieci. Mieszkańcy tych miast zapłacą więcej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.07.2024 18:08

Szykują się podwyżki opłat za śmieci. Mieszkańcy tych miast zapłacą więcej

kosze na śmieci, pieniądze
Fot. materiały własne

W najbliższym czasie wielu Polaków zmierzy się z kolejną podwyżką. Tym razem chodzi o opłaty za śmieci. Zmiany odczują mieszkańcy niektórych polskich miast, a część z nich zapłaci aż o 100 proc. więcej. Przedstawiamy szczegóły.

Podwyżki opłat za śmieci już wkrótce

Jak informuje portal TVN24, niektóre polskie miasta podjęły decyzję o podniesieniu opłat za wywóz śmieci, a inne wkrótce planują wprowadzić podwyżki. Zmiany mogą odczuć mieszkańcy miast, takich jak: Radom, Katowice, Bielsko-Biała, Słupsk, Żory, Ostrołęka, Legnica, Mysłowice, Wałcz, Nowa Ruda czy Pszczyna.

Jeśli chodzi o Katowice, to podwyżka ma wejść w życie wraz z początkiem września. Stawka wzrośnie o 30 proc. Aktualna opłata wynosi 26,30 zł miesięcznie, a po zmianach mieszkańcy zapłacą 35,20 zł miesięcznie. W przypadku czteroosobowej rodziny będzie to podwyżka o 30 zł w skali miesiąca.

Ci seniorzy dostaną 3096 zł dodatku do emerytury. Trzeba złożyć wniosek

Mieszkańcy tych miast zapłacą więcej za wywóz śmieci

Podwyżka opłat za śmieci dla mieszkańców Katowic nie będzie aż tak mocno odczuwalna. Inaczej będzie w przypadku osób mieszkających w Radomiu. Rada Miejska już podjęła decyzję. Wyższe stawki zaczną obowiązywać już od 1 października, a będzie to podwyżka aż o 100 proc. Nowe ceny będą wyglądały następująco:

  • zabudowa jednorodzinna: gospodarstwa jednoosobowe - 41 zł (obecnie 17 zł); gospodarstwa wieloosobowe - 78 zł (obecnie 40 zł),
  • zabudowa wielorodzinna: gospodarstwa jednoosobowe - 30 zł (aktualnie 15 zł); gospodarstwa wieloosobowe 60 zł (aktualnie 33 zł).

Te osoby są zwolnione z opłat za śmieci

Warto pamiętać, że dla wielu osób są przewidziane ulgi, które zwalniają z opłat za śmieci. Co jednak bardzo istotne, regulacje różnią się w zależności od gminy i nie wszędzie obowiązują takie same zasady. Przykładowo, w Warszawie opłat za śmieci nie muszą płacić seniorzy po 65. roku życia.

Ulgi przysługują nie tylko osobom w podeszłym wieku. W wielu miejscach kosztów wywozu śmieci nie ponoszą też rodziny, które posiadają Kartę Dużej Rodziny czy osoby z niepełnosprawnościami. Warto zorientować się, jakie regulacje obowiązują na terenie naszej gminy.

Zobacz także: Ci seniorzy dostaną 3096 zł dodatku do emerytury. Trzeba złożyć wniosek