Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niektórzy twierdzili, że ich strategia jest genialna. Jak dziś radzi sobie Szwecja z pandemią?
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 24.10.2020 02:00

Niektórzy twierdzili, że ich strategia jest genialna. Jak dziś radzi sobie Szwecja z pandemią?

Jak Szwecja poradziła sobie z koronawirusem?
Pikist

Jak Szwecja poradziła sobie z koronawirusem?

Eurostat opublikował dane dotyczące liczby zgonów w różnych krajach na przestrzeni tygodni od początku pandemii.

Statystyki zostały porównane z tymi z ubiegłych lat. Zestawienie wykazało, jak zmienił się wskaźnik śmiertelności w całej Europie.

Wzrost śmiertelności w Polsce

Business Insider zauważył, że w trakcie pandemii śmiertelność w Polsce wyraźnie wzrosła. Od połowy marca do 11 października w Polsce zmarło 242 tysiące osób. To spory wzrost, ponieważ w analogicznym okresie w ubiegłym roku zgonów było o 7,6 tysiąca mniej. Różnica będzie jeszcze wyższa, jeśli pod uwagę weźmiemy średnią z ostatnich lat. Okazuje się wtedy, że zgonów było o 12,8 tysiąca więcej.

Śmiertelność w Szwecji

Wskaźnik wzrostu śmiertelności wynosi w tej chwili 5,6 proc. Według danych Business Insidera plasuje to nasz kraj na 13. miejscu spośród 36 badanych. 

W najgorszej sytuacji jest Hiszpania, ponieważ tam śmiertelność wzrosła o 26 proc.

Ciekawe jest to, jak z koronawirusem poradziła sobie Szwecja, która wprowadzała pewne obostrzenia, jednak nie tak restrykcyjne jak w Polsce, czy np. we Włoszech. Szwedzi nie zamknęli szkół na wiosnę, baseny pozostały otwarte i nie było krajowego przymusu noszenia maseczek. Nie było to może idealne rozwiązanie, jednak wzrost śmiertelności w Szwecji uplasował się na podobnym poziomie co we Francji, gdzie zanotowano zwiększenie liczby zgonów o 10,2 proc., mimo że kraj zdecydował się wprowadzić surowe restrykcje.

Jak słusznie zauważa Fakt24, za danymi stoi coś więcej niż same liczby. Oczywiście na współczynniki śmiertelności nie wpływają jedynie wprowadzane restrykcje, ale także wiek społeczeństwa, które im starsze, tym wykazuje wyższy wskaźnik śmiertelności. To dlatego na wysokich miejscach znalazły się kraje wysokorozwinięte gospodarczo, w których dostęp do zaawansowanej opieki medycznej pozwala dożywać obywatelom sędziwego wieku.

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty 

Szwedzi starym społeczeństwem

Według danych Faktu, społeczeństwem, w którym udział osób powyżej 65. roku życia są Japończycy. Drugim najstarszym krajem są Włochy, gdzie wg danych Eurostatu z 2016 roku osoby powyżej 65. roku życia stanowią 22 proc. społeczeństwa. Wysoko w rankingu stoją także Szwedzi, gdzie osoby starsze to niemal 20 proc.

Polakom daleko jest jednak do najstarszych krajów. Jako społeczeństwo znajdujemy się poniżej unijnej średniej, ponieważ osób powyżej 65. roku życia jest  u nas 16 proc. (Średnia dla Unii Europejskiej to 19,2 proc.).