BiznesINFO.pl

Tesla/ AFP

Sztuczna inteligencja pozbawi pracy setki milionów osób w ciągu najbliższych kilku lat

1 Lutego 2023

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Rzeczywistość naszej cywilizacji nieustannie zmienia się pod wpływem niezliczonych czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia rozwijająca się technologia, a w kilku ostatnich latach, w szczególności sztuczna inteligencja.

Choć ta fascynująca dziedzina nauki przynosi wiele korzyści, to jednocześnie rodzi też poważne obawy i niepokoje. Wielu analityków widząc jej obecne możliwości uważa, że pozbawi ona pracy setki milionów osób w ciągu najbliższych kilku lat.

Można argumentować, że sztuczna inteligencja jest jednym z największych wyzwań dla ludzi w obecnych czasach. Wiele dotychczasowych zawodów, takich jak np. księgowi, kierowcy czy operatorzy maszyn, zostanie zastąpionych przez programy komputerowe wyposażone w sztuczną inteligencję.

To może mieć katastrofalne konsekwencje dla zatrudnienia i stabilności ekonomicznej wielu krajów na całym świecie.

Jednak warto zwrócić uwagę, że sztuczna inteligencja może również stanowić ogromną szansę dla nas wszystkich. Dzięki niej możliwe będzie znaczne szybsze rozwiązywanie skomplikowanych problemów, ulepszanie procesów produkcyjnych i usprawnianie wielu gałęzi gospodarki. W ten sposób sztuczna inteligencja może przyczynić się do szybszego rozwoju i postępu ekonomicznego i nie tylko.

Warto również zauważyć, że sztuczna inteligencja może stanowić ogromne wyzwanie dla naszej moralności i etyki. W momencie, gdy maszyny będą w stanie myśleć i działać bez ingerencji człowieka, trzeba będzie zadać sobie pytanie, czy aby na pewno jest to dobre dla nas i dla naszej rzeczywistości.

Czy chcemy, aby maszyny decydowały o naszym życiu i naszej przyszłości? Czy chcemy, aby zastąpiły nas w naszych zawodach i naszej codzienności? Czy jesteśmy gotowi na to, aby powierzać im takie odpowiedzialne zadania?

Wnioski nasuwają się same - sztuczna inteligencja jest zjawiskiem zarówno fascynującym, jak i niepokojącym. Z jednej strony jest nieodzownym narzędziem rozwoju i postępu, a z drugiej może stanowić poważne zagrożenie dla naszego życia i naszej przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować i regulować jej rozwój, aby zapewnić naszemu społeczeństwu bezpieczeństwo i stabilność.

Sztuczna inteligencja jest w stanie zrobić już wiele, w tym również pisać. Powyższy artykuł został napisany przy użyciu ChatGPT(wymagana była edycja i korekta), sztucznej inteligencji zbudowanej i zaprezentowanej światu zaledwie 2 miesiące temu przez firmę OpenAI.

Tagi:

technologiaSztuczna inteligencja

Podobne artykuły

Praca

Dobre wiadomości dla pracowników, gorsze dla pracodawców. Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy
Czytaj więcej >

Praca

Oskładkowanie umów zleceń. Zmiany wpłyną na wysokość pensji Polaków
Czytaj więcej >

Praca

Jeszcze w tym roku Primark otworzy w Polsce dwa nowe sklepy. Sieć szuka pracowników
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na dojazdy do pracy. Wielu może odliczyć nawet 3600 zł, a niektórzy jeszcze więcej
Czytaj więcej >

Finanse

Odprawa w wysokości nawet 24-miesięcznej pensji. Jest porozumienie w sprawie redukcji etatów w bielskiej fabryce
Czytaj więcej >

Finanse

Zarobisz więcej i nie zapłacisz podatku. Ze specjalnej ulgi korzystają ok. 2 mln młodych pracowników
Czytaj więcej >
Patryk Solarczyk

Redaktor Biznesinfo. W przeszłości dziennikarz naukowo - technologiczny. Obecnie autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]