Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Premier potwierdził, kiedy Polacy mogą zacząć się szczepić. 6,5 mln osób załapie się w pierwszej kolejce
Maria Glinka
Maria Glinka 02.12.2020 01:00

Premier potwierdził, kiedy Polacy mogą zacząć się szczepić. 6,5 mln osób załapie się w pierwszej kolejce

Szczepionka ma trafić do Polski w lutym
biznesinfo

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jakie działania podejmuje polski rząd w zakresie szczepień przeciwko koronawirusowi

  • Kto jako pierwszy skorzysta ze szczepionek

  • Jak będzie wyglądała procedura szczepień

Szczepionka w Polsce w milionowych nakładach. Pierwszy kraj rozpocznie szczepienia na dniach

Zdaniem ekspertów szczepionka przeciw koronawirusowi zrewolucjonizuje walkę z pandemią oraz pozwoli na powrót do normalności w życiu codziennym i gospodarczym. Pierwsze przełomowe doniesienia w sprawie preparatu na COVID-19 przekazały spółki Pfizer i BioNTech na początku listopada.

Natomiast dzisiaj rząd Wielkiej Brytanii ogłosił zatwierdzenie preparatu do powszechnego stosowania. Zjednoczone Królestwo stało się tym samym pierwszym krajem na świecie, który podjął tak ważną decyzję w sprawie szczepień. Rzeczpospolita podaje, że pierwsze preparaty mają trafić do obywateli w przeciągu kilku dni. Poza Brytyjczykami do masowych szczepień przygotowują się także Niemcy.

Dzisiaj głos w sprawie szczepionki zabrał także premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zorganizowanej w hurtowni farmaceutycznej Urtica i Pharmalink - grupa Pelion S.A. w Łodzi. - Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już złożone zamówienia na 45 mln dawek z firmami takimi jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson – oznajmił szef rządu.

Morawiecki przyznał, że rząd jest gotowy na podpisanie kolejnych umów w sprawie dostaw szczepionki i czeka na odpowiedni sygnał ze strony Komisji Europejskiej, aby podjąć stosowne kroki w tym zakresie.

Dobrowolna i darmowa szczepionka przeciw koronawirusowi

Premier zadeklarował, że poddanie się szczepieniu będzie dobrowolne i całkowicie bezpłatne. Szczepionka ma być podawana w dwóch dawkach. Kiedy można spodziewać się pierwszych szczepień w Polsce? Wszystko zależy od momentu zarejestrowania preparatu przez odpowiednią agencję Unii Europejskiej.

- Sprawa jest najwyższej wagi. Już od lutego, powiedzmy na to są widoki, ale czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Agencji Lekowej, od niej zależy ten moment startu, to naciśniecie guzika „start” i wtedy rozpoczynamy szczepienia, my będziemy na pewno na to gotowi - przekazał Morawiecki.

Grupy priorytetowego szczepienia

Premier oznajmił, że szczepionka trafi w pierwszej kolejności do personelu medycznego, mieszkańców domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych. "W następnej kolejności czy równolegle" szczepieniu będą mogły poddać się służby mundurowe, które w ocenie Morawieckiego działają „bardzo intensywnie w walce z Covid-19”. W tym samym czasie ze szczepionki będą mogły skorzystać także „Wojska Obrony Terytorialnej, wojska operacyjne czy inni pracownicy mundurowi”.

Puls Biznesu podaje, że kolejną ważną grupą, która zostanie objęta procedurą dobrowolnego i bezpłatnego szczepienia, mają być osoby starsze powyżej określonego progu wiekowego. Rząd rozważa dwa warianty.

Pierwszy z nich zakłada, że szczepionka trafi najpierw do osób powyżej 70-75 roku życia. Natomiast drugi scenariusz bazuje na rozdysponowaniu preparatu szerszej grupie obywateli - seniorom powyżej 65. roku życia, których według rządowych wyliczeń jest ok. 6,5 mln. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zależeć od „dostępności szczepionek i tempa ich wwozu do Polski”.

Trwają prace nad ogólnopolskim systemem szczepienia Polaków

Jak będzie wyglądała procedura szczepień w Polsce? Logistyka szczepionki jest na etapie ustaleń, w które zaangażowały się kluczowe podmioty, wybrane ministerstwa i Agencja Rezerw Materiałowych.

Morawiecki zdradził, że pierwszym krokiem ma być rejestracja online lub formule tradycyjnej dla wszystkich osób zainteresowanych szczepionką. Drugi krok to zgłoszenie się do punktu szczepień. Szczepionka zostanie podana pacjentowi w fazie trzeciej całej procedury, a powtórna jej dawka - w czwartej.