System Informacji Finansowej (SIF) autorstwa resortu finansów
Wikipedia/Adam-dalekie-pole, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20846415
Autor Maria Glinka - 24 Listopada 2020

Ministerstwo Finansów pochwaliło się nowym pomysłem. Chce mieć znacznie większy wgląd w nasze rachunki

System Informacji Finansowej (SIF) to nowe narzędzie, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów. Dzięki niemu rząd usprawni gromadzenie i przetwarzanie danych o otwartych i zamkniętych rachunkach. Powodem wprowadzenia instrumentu jest chęć zmniejszenia biurokracji i potrzeba zwalczania finansowej przestępczości.

System Informacji Finansowej (SIF) ułatwi pracę służb

System Informacji Finansowej (SIF) ma zrewolucjonizować gromadzenie i przetwarzanie informacji o rachunkach Polaków zarówno tych otwartych, jak i zamkniętych. Do czego wgląd będą miały służby? Do rachunków bankowych, rachunków w SKOK, rachunków płatniczych w innych podmiotach, rachunków papierów wartościowych i rachunków zbiorczych wraz z pieniężnymi do ich obsługi. Puls Biznesu donosi, że w bazie znajdą się także umowy o udostępnianiu skrytek sejfowych.

Dzięki utworzeniu Systemu Informacji Finansowej (SIF) ustawowe działanie służb ma być znacznie ułatwione. Informacje w nim zawarte będą wykorzystywane przez:

 • Policję,
 • Centralne Biuro Antykorupcyjne,
 • Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
 • Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
 • Agencję Wywiadu,
 • Służby Wywiadu Wojskowego,
 • Żandarmerię Wojskową,
 • Straż Graniczną,
 • Generalnego Inspektora Informacji Finansowej,
 • Krajową Administrację Skarbową.

Debiurokratyzacja działań służb dzięki Systemowi Informacji Finansowej (SIF)

W uzasadnieniu projektu ustawy o Systemie Informacji Finansowej (SIF) autorzy wskazują na chęć zmniejszenia obciążeń biurokratycznych, z którymi zmagają się organy administracji publicznej, instytucje finansowe i inne podmioty.

Inicjatorzy zmian wskazują, że nowy instrument przełoży się na zwiększenie kontroli w zakresie pozyskiwania poszczególnych danych o rachunkach. Co więcej, System Informacji Finansowej (SIF) ułatwi lokalizowanie składników majątku w związku z postępowaniami prowadzonymi przez określone podmioty.

Resort finansów, który pracuje nad przepisami w sprawie nowego narzędzia, przyznaje, że wszystkie obowiązujące procedury dotyczące dostępu zostaną podtrzymane.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
 2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
 3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

System Informacji Finansowej (SIF) elementem walki z przestępcami

Wartością dodaną Systemu Informacji Finansowej (SIF) ma być również możliwość prowadzenia analizy proaktywnej. Dzięki hurtowemu badaniu danych służby będą w stanie wyselekcjonować rachunki, które są wykorzystywane do nielegalnej aktywności.

Według Ministerstwa Finansów w Polsce nie ma obecnie odpowiednio działającego instrumentu, który pozwalałby na dostęp do informacji o rachunkach, które są powiązane z przestępstwami. Te braki ma uzupełnić System Informacji Finansowej (SIF).

Autorzy projektu przyznają, że nadrzędnym celem Systemu Informacji Finansowej (SIF) jest implementacja do polskiego prawa unijnych regulacji w zakresie zapobiegania prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu. Państwa członkowskie miały czas do 10 września 2020 r., aby wprowadzić automatyczne i scentralizowane mechanizmy, które przyczyniają się do walki z przestępczością.

Ostateczny termin implementacji unijnej dyrektywy wyznaczono na 1 sierpnia 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała, że przyjęcie przepisów o Systemie Informacji Finansowej (SIF) ma nastąpić w I kwartale 2021 r.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
 2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
 3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
 4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
 5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
 6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
 7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News