BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Francuska prasa: Granice w UE mogą wrócić na stałe. Nie tylko koronawirus przyczyną

17 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Strefa Schengen zagrożona? Francuskie dzienniki zwracają uwagę na cały szereg przesłanek, które mogą przyczynić się do powrotu granic między państwami europejskimi. Jednak ostatnie słowo będzie należało do koronawirusa.

Strefa Schengen symbolem otwartej Europy

Strefa Schengen może paść ofiarą koronawirusa – ostrzegały w czwartek francuskie dzienniki „Le Figaro” i „Le Monde”. Temat braku kontroli granicznych na granicach wewnętrznych jest konsekwentnie omijany przez najwyższych włodarzy Unii Europejskiej. Koncepcja braku granic, która pochodzi jeszcze z lat 80., wydaje się być ostatnim ogniwem spajającym ideologię idealnej, zjednoczonej Europy. I to ogniwo jest zdaniem Isabelle Lasserre z „Le Figaro” zagrożone przez SARS-CoV-2.

Publicystka zaznacza, że „świat bez granic, który powstał w czasie panowania neoliberalnej globalizacji, wielkie marzenie o Europie bez granic, której bronił Jacques Delors, wydaje się dziś przeszłością”.

Wśród przyczyn nie tylko koronawirus

Dziennikarka zwraca uwagę, że koncepcja otwartych granic już kilkakrotnie była podważana w wyniku zdarzeń, z którymi zmagały się państwa członkowskie UE od początku XXI w. Wśród nich Lasserre wymienia ataki terrorystyczne z 11 września 2001 r., kryzys finansowy w 2008 r. czy politykę oszczędności narzuconą przez Niemcy.

Wszystko to przyczyniło się do zwrotu ku narodowym nurtom w Europie.

Moment przełomowy – 2015 r.

Największym wyzwaniem w ostatnich latach był jednak kryzys migracyjny z 2015 r., który uwidocznił przewartościowanie priorytetów poszczególnych krajów i spowodował głęboki podział między nimi. Z jednej strony były Niemcy, prowadzące tzw. politykę otwartych drzwi, a z drugiej strony – Węgry, które wznosiły mury w obawie przed niekontrolowanym napływem uchodźców.

Jednak migranci okazali się być problem przede wszystkim dla państw na południu Europy.

„Trzeba powiedzieć, że UE nie dotrzymała obietnic zapewnienia poszanowania granic zewnętrznych Schengen. Cały ciężar spoczywał na najbiedniejszych i najbardziej niestabilnych krajach, takich jak Grecja, Włochy i Rumunia. Kontynent stał się prawdziwym durszlakiem” – zaznacza Lessarre.

Odwrót od otwartości

„Globalizacja, której jednym z symboli jest swobodne przemieszczania się ludzi, jest coraz bardziej odrzucana przez narody Europy” – twierdzi dziennikarka. Jej zdaniem w związku ze zjawiskiem globalizacji zdolności produkcyjne zostały przeniesione do Chin, co poskutkowało zaburzeniem równowagi po stronie europejskiej.

Otwarte granice są coraz częściej podważane i to nie tylko na forum UE. Stałym punktem rozważań amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa jest budowa muru na granicy z Meksykiem – przypomina bankier.pl.

Chęć całkowicie samodzielnego zarządzania i odwrót od otwartości wyraziła w ostatnim czasie także Wielka Brytania, która opuściła struktury Wspólnoty.

Koronawirus separuje ludzi, czy wyizoluje również kraje?

W Europie temat otwartych granic najczęściej podnoszą ugrupowania antyeuropejskie i skrajnie lewicowe, do których należy Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. W obliczu trwającej pandemii takie podejście przenika również do innych kręgów – podkreśla Lasserre.

Zdaniem publicystki tendencja do izolowania się poszczególnych krajów należących do Strefy Schengen zostanie wzmocniona przez kryzys związany z nadejściem koronawirusa. Polityka graniczna Niemiec prawdopodobnie pozostanie bez zmian, ale kraje południowe takie jak Włochy, które pandemia dotknęła w sposób szczególny, mogą zrobić krok wstecz w kontekście otwartości.

Lessarre twierdzi, że koronawirus sprawił, że kraje śródziemnomorskie „będą chciały przemyśleć ideę otwartych granic, a może i otwartego rynku”.

Powrót do granic niezwykle kosztowny

W ostatnim czasie na forum UE została podjęta zdecydowana decyzja w kontekście granic. Od 17 marca na okres 30 dni zamknięto wszystkie zewnętrzne granice Wspólnoty. Mimo propozycji Komisji Europejskiej te obostrzenia nie dotyczą krajów Strefy Schengen, które nie należą do UE – Szwajcarii, Norwegii, Lichtensteinu i Islandii.

Strefa Schengen to obszar, obejmujący 26 państw (22 z UE, 4 spoza), na którym zniesiono kontrole granic wewnętrznych. Na tym terenie obowiązuje swoboda przemieszczania się bez kontroli paszportowej.

Utworzenie strefy w 1985 r. jest uznawane przez entuzjastów zjednoczonej Europy za jedno z większych osiągnięć UE, ponieważ codziennie służy obywatelom. Parlament Europejski szacuje, że prawie 3,5 mln osób dziennie przekracza wewnętrzne granice w UE, co jest zdecydowanie łatwiejsze wobec braku kontroli.

Według wyliczeń przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych mogłoby kosztować od 100 mld do 230 mld euro na przestrzeni 10 lat. Wobec wznowienia kontroli granicznych ok. 1,7 mln osób miałoby utrudniony dojazd do pracy – podaje europarl.europa.eu.

Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >