Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Stopy procentowe znów w górę. Tak wysokie nie były od 2014 roku
Joanna Leja
Joanna Leja 04.01.2022 01:00

Stopy procentowe znów w górę. Tak wysokie nie były od 2014 roku

pieniądze (3)
Biznesinfo

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła 4 stycznia po raz kolejny w ostatnim czasie stopę referencyjną NBP z 1,75 do 2,25 proc. Stawki WIBOR, od których zależy oprocentowanie kredytów, już od miesiąca są wyżej. A uczestnicy rynku oczekują, że jeszcze w tym roku przebiją 4 proc. Styczniowa podwyżka stóp była już czwartą z rzędu. RPP rozpoczęła cykl zaostrzania polityki pieniężnej w październiku, gdy stopa referencyjna wynosiła 0,1 proc.

4 stycznia 2022 r. rada podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,50 pkt proc., tj. do poziomu 2,25 proc.. Jednocześnie Rada ustaliła następujący poziom pozostałych stóp procentowych NBP:

  • stopa lombardowa 2,75 proc.;

  • stopa depozytowa 1,75 proc.,

  • stopa redyskontowa weksli 2,30 proc.,

  • stopa dyskontowa weksli 2,35 proc.

"Uchwała RPP wchodzi w życie 5 stycznia 2022 roku" - czytamy w komunikacie zamieszczonym przez NBP.

Podwyżki stopy referencyjnej 0,50 pkt proc.,tj. do poziomu 2,25 proc. spodziewali się ekonomiści. Wzrost stopy referencyjnej NBP do 2,25 proc. oznacza, że jest ona obecnie najwyższa od początku października 2014 r., gdy obniżono ją (jeszcze za poprzedniej kadencji rady) z 2,5 proc. do 2 proc.

NBP monitoruje sytuację

Jak podaje NBP decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym.

Ocena Rady dotycząca skali łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy.

NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych