BiznesINFO.pl
Stopy procentowe nadal bardzo niskie

Marek Bazak/East News

RPP podjęła decyzję. Stopy procentowe nadal bez zmian

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie. Podtrzymanie bardzo niskich stawek to dobra informacja dla osób, które zaciągnęły kredyty. Na decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) stracą jednak wszyscy, którzy poszukują zysk&oa

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakim poziomie są stopy procentowe

  • Jakie były dotychczasowe decyzje RPP w tym zakresie

  • Kto na tym zyska, a kto straci

Stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe zostały podtrzymane na dotychczasowym, bardzo niskim poziomie. Posiedzenie RPP po raz kolejny nie przyniosło żadnych radykalnych zmian w tym zakresie. TVN24 donosi, że stopy procentowe prezentują się następująco:

  • stopa referencyjna 0,10 procent w skali rocznej,

  • stopa lombardowa 0,50 procent w skali rocznej,

  • stopa depozytowa 0,00 procent w skali rocznej,

  • stopa redyskonta weksli 0,11 procent w skali rocznej,

  • stopa dyskontowa weksli 0,12 procent w skali rocznej.

W ubiegłym roku RPP zdecydowała się obniżyć stopy procentowe trzykrotnie - 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja. Łączna skala ubiegłorocznej obniżki to 140 pb. (w marcu o 50 pb., w kwietniu o kolejne 50 pb., a w maju o 40 pb.).

Pierwsza radykalne cięcie było reakcją na nadejście koronawirusa. Konsekwentne obniżki sprawiły, że główna stawka rzędu 0,10 proc. jest dziesięciokrotnie niższa niż w maju 2019 r.

Niskie stopy procentowe nie dla każdego są korzystne

Stopy procentowe wyznaczane przez RPP obowiązują banki, ale mają także bezpośrednie przełożenie na ofertę dla klientów. Utrzymanie stawek na dotychczasowym poziomie oznacza, że również oprocentowanie depozytów, lokat, pożyczek i kredytów nie powinno ulec zmianom.

To dobra informacja dla każdego, kto zaciągnął kredyt - niskie stopy procentowe przekładają się bowiem na równie niskie raty zobowiązań względem banków. Bardzo niskie stawki to jednak zmora oszczędzających - trzymanie pieniędzy na lokatach staje się w takiej sytuacji kompletnie nieopłacalne.

Odejście od depozytów terminowych widać także w wyliczeniach Bartosza Turka, eksperta HRE Investments. W 2020 r. radykalnie spadło zainteresowanie lokatami szcześciomiesięcznymi, rocznymi i kilkuletnimi. Lokaty długoterminowe zakładane w grudniu ubiegłego roku były oprocentowane w granicach 0,1-0,3 proc. Zatem klient, który zdeponował 10 tys. zł po pół roku otrzyma zaledwie 8,51 zł w ramach odsetek. Jeżeli zdecydował się na lokatę roczną to jego zysk wyniesie niespełna 13 zł.

Niskie stopy procentowe zniechęcają klientów, co w rezultacie przekłada się także na zmiany ofertowe banków. Na rezygnację z lokat zdecydowały się ostatnio PKO BP i Pekao. Do tego grona dołączył niedawno także ING Bank Polski. Do dyspozycji klientów indywidualnych tego banku pozostają już tylko lokaty kwartalne w złotówkach z symbolicznym oprocentowaniem rzędu 0,05 proc. w skali roku. Natomiast przedsiębiorcy mogą zakładać wyłącznie lokaty miesięczne (0,05 proc. w skali roku).

Stopy procentowe w ocenie ekspertów

Portal money.pl donosi, że środowisko analityków nie jest zaskoczone decyzją RPP. Ekonomiści już od dawna zwracali uwagę, że nie ma potrzeby „majstrowania” przy stopach procentowych. „Oczekiwać należy pozostawienia stóp bez zmian, a także sygnału, że bank centralny nie zamierza zmieniać polityki pieniężnej przynajmniej do końca kadencji obecnej rady”, czytamy w komunikacie analityków PKO BP.

Zdaniem ekspertów dużo bardziej interesująca jest część komunikatu dotycząca prognoz PKB i inflacji. Z dokumentu wynika bowiem, że PKB Polski już w pierwszym kwartale 2021 r. znajdzie się na plusie, a w dwa lata wskaźnik wzrośnie ponad 5 proc.

„NBP w kolejnych projekcjach jest coraz bardziej optymistyczny i zakłada teraz nadrabianie luki w stosunku do trendu sprzed pandemii. W ujęciu nominalnym kryzysowej dziury prawie nie ma. Innymi słowy, NBP coraz mniej wierzy w trwałe skutki kryzysu”, czytamy we wpisie analityków Pekao na Twitterze.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >
Według eksperta Banku Pekao, inflacja po chwilowym spadku utrzyma się na stałym wysokim poziomie.

Finanse

Ekonomiści: inflacja w listopadzie będzie niższa niż zakładano

Czytaj więcej >