BiznesINFO.pl
Stopy procentowe nadal bardzo niskie

Marek Bazak/East News

RPP podjęła decyzję. Stopy procentowe nadal bez zmian

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie. Podtrzymanie bardzo niskich stawek to dobra informacja dla osób, które zaciągnęły kredyty. Na decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) stracą jednak wszyscy, którzy poszukują zysk&oa

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakim poziomie są stopy procentowe

  • Jakie były dotychczasowe decyzje RPP w tym zakresie

  • Kto na tym zyska, a kto straci

Stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe zostały podtrzymane na dotychczasowym, bardzo niskim poziomie. Posiedzenie RPP po raz kolejny nie przyniosło żadnych radykalnych zmian w tym zakresie. TVN24 donosi, że stopy procentowe prezentują się następująco:

  • stopa referencyjna 0,10 procent w skali rocznej,

  • stopa lombardowa 0,50 procent w skali rocznej,

  • stopa depozytowa 0,00 procent w skali rocznej,

  • stopa redyskonta weksli 0,11 procent w skali rocznej,

  • stopa dyskontowa weksli 0,12 procent w skali rocznej.

W ubiegłym roku RPP zdecydowała się obniżyć stopy procentowe trzykrotnie - 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja. Łączna skala ubiegłorocznej obniżki to 140 pb. (w marcu o 50 pb., w kwietniu o kolejne 50 pb., a w maju o 40 pb.).

Pierwsza radykalne cięcie było reakcją na nadejście koronawirusa. Konsekwentne obniżki sprawiły, że główna stawka rzędu 0,10 proc. jest dziesięciokrotnie niższa niż w maju 2019 r.

Niskie stopy procentowe nie dla każdego są korzystne

Stopy procentowe wyznaczane przez RPP obowiązują banki, ale mają także bezpośrednie przełożenie na ofertę dla klientów. Utrzymanie stawek na dotychczasowym poziomie oznacza, że również oprocentowanie depozytów, lokat, pożyczek i kredytów nie powinno ulec zmianom.

To dobra informacja dla każdego, kto zaciągnął kredyt - niskie stopy procentowe przekładają się bowiem na równie niskie raty zobowiązań względem banków. Bardzo niskie stawki to jednak zmora oszczędzających - trzymanie pieniędzy na lokatach staje się w takiej sytuacji kompletnie nieopłacalne.

Odejście od depozytów terminowych widać także w wyliczeniach Bartosza Turka, eksperta HRE Investments. W 2020 r. radykalnie spadło zainteresowanie lokatami szcześciomiesięcznymi, rocznymi i kilkuletnimi. Lokaty długoterminowe zakładane w grudniu ubiegłego roku były oprocentowane w granicach 0,1-0,3 proc. Zatem klient, który zdeponował 10 tys. zł po pół roku otrzyma zaledwie 8,51 zł w ramach odsetek. Jeżeli zdecydował się na lokatę roczną to jego zysk wyniesie niespełna 13 zł.

Niskie stopy procentowe zniechęcają klientów, co w rezultacie przekłada się także na zmiany ofertowe banków. Na rezygnację z lokat zdecydowały się ostatnio PKO BP i Pekao. Do tego grona dołączył niedawno także ING Bank Polski. Do dyspozycji klientów indywidualnych tego banku pozostają już tylko lokaty kwartalne w złotówkach z symbolicznym oprocentowaniem rzędu 0,05 proc. w skali roku. Natomiast przedsiębiorcy mogą zakładać wyłącznie lokaty miesięczne (0,05 proc. w skali roku).

Stopy procentowe w ocenie ekspertów

Portal money.pl donosi, że środowisko analityków nie jest zaskoczone decyzją RPP. Ekonomiści już od dawna zwracali uwagę, że nie ma potrzeby „majstrowania” przy stopach procentowych. „Oczekiwać należy pozostawienia stóp bez zmian, a także sygnału, że bank centralny nie zamierza zmieniać polityki pieniężnej przynajmniej do końca kadencji obecnej rady”, czytamy w komunikacie analityków PKO BP.

Zdaniem ekspertów dużo bardziej interesująca jest część komunikatu dotycząca prognoz PKB i inflacji. Z dokumentu wynika bowiem, że PKB Polski już w pierwszym kwartale 2021 r. znajdzie się na plusie, a w dwa lata wskaźnik wzrośnie ponad 5 proc.

„NBP w kolejnych projekcjach jest coraz bardziej optymistyczny i zakłada teraz nadrabianie luki w stosunku do trendu sprzed pandemii. W ujęciu nominalnym kryzysowej dziury prawie nie ma. Innymi słowy, NBP coraz mniej wierzy w trwałe skutki kryzysu”, czytamy we wpisie analityków Pekao na Twitterze.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >