Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Słynny polski bank sprzedany w ręce Banku Światowego. “Najbardziej złożony proces przymusowej restrukturyzacji w historii”
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.08.2024 11:33

Słynny polski bank sprzedany w ręce Banku Światowego. “Najbardziej złożony proces przymusowej restrukturyzacji w historii”

getinbank
Fot. East News/JAN BIELECKI

Zakończyła się jedna z najbardziej skomplikowanych procedur restrukturyzacji w sektorze bankowym w całej Unii Europejskiej. Jest to pokłosie decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji niesławnego Getin Noble Bank, którego upadłość wymusiła utworzenie instytucji pomostowej. Procedura, mimo że obarczona ryzykiem destabilizacji sektora finansowego, zakończyła się sukcesem, nie był wymagany zastrzyk finansowy od państwa, a efektem jest przejęcie całości akcji przez Promontoria Holding 418 B.V.

Instytucja pomostowa dla niesławnego Getin Noble Bank w rękach EBOiR i Banku światowego

VeloBank od początku swojej działalności miał charakter pomostowy - utworzono go w październiku 2022 r. w ramach postępowania przymusowej restrukturyzacji upadłego Getin Noble Banku. Obsługiwał wszystkie przeniesione stamtąd produkty i zobowiązania, a w listopadzie zaprezentował strategię budowę banku uniwersalnego, jasne było jednak, że zainteresowanie akcjami wykazuje m.in. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Zobacz: Zapaść polskich firm. Idzie trzęsienie ziemi, te branże oberwą najmocniej

Te informacje się potwierdziły. Bankowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił, że nabywcą 100 proc. akcji VeloBanku został Promontoria Holding, który należy do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, ale też do International Finance Corporation wchodzącej w Grupę Banku Światowego. Akcje nabyto za 375 mln zł, jednak Promontoria jest zobowiązana przez BFG do dokapitalizowania VeloBanku kwotą 687 mln zł, co ma zapewnić uzgodnione w toku negocjacji poziomy bezpieczeństwa wskaźników kapitałowych.

Pilne ostrzeżenie polskiego banku. To już kolejny komunikat, klienci mogą stracić pieniądze

Najtrudniejsza przymusowa restrukturyzacja w historii UE

Cała procedura była nadzorowana przez osiem największych działających w Polsce banków komercyjnych oraz Komisję Europejską. Znalezienia VeloBankowi nowego właściciela oznacza, że automatycznie przestaje on być instytucja pomostową i nie obowiązują już wszystkie wynikające z tego ograniczenia. Procedurę udało się zwieńczyć bez naruszenia stabilności polskiego systemu finansowego, co podkreśla prezes BFG Maciej Szczęsny:

Finalizacja sprzedaży VeloBanku wieńczy najbardziej złożony proces przymusowej restrukturyzacji w historii BFG, a prawdopodobnie również całej UE. Dzięki działaniom Funduszu, przy wsparciu SOBK i pod nadzorem Komisji Europejskiej, udało się ochronić wszystkich deponentów GNB i stabilność polskiego systemu finansowego bez angażowania pieniędzy podatników.

W opinii Szczęsnego, choć wiele pracy skupiającej się na odzyskiwaniu wierzytelności jeszcze przed BFG, to najtrudniejszy etap został zakończony. Umowa z Promontorią została podpisana 1 sierpnia br., co stanowi o ostatecznej, skutecznej sprzedaży

Co przejęcie oznacza dla klientów VeloBanku?

Wszystkie środki zgromadzone w VeloBank są niezmienne objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w taki sam sposób, jak wszystkie depozyty w polskich bankach komercyjnych. Zamknięcie transakcji nie ma żadnego wpływu na sytuację czy obsługę klientów VeloBanku.

Od dziś zapłacisz więcej za wypłatę gotówki. Największy polski bank podniósł opłaty, inni też to zrobili
Bankomaty
Bankomaty
Bank PKO BP ogłosił, że z początkiem sierpnia wprowadza nowe opłaty. Dotkną one przede wszystkim klientów bankowości korporacyjnej, których więcej kosztować będzie nawet podstawowa usługa, a płacić trzeba będzie co miesiąc. Nowe stawki, które dotyczyć będą wszystkich klientów, oprócz PKO BP, wprowadziły też inne banki. Najbardziej zaskoczeni będą użytkownicy bankomatów i wpłatomatów.Z tego tekstu dowiesz się: Jakie opłaty wprowadziły banki | Ile wynoszą obecnie prowizje za wypłaty z bankomatów | Od kiedy obowiązują nowe stawki w PKO BP, mBanku oraz BNP Paribas | Ile czasu mają klienci na odstąpienie od umowy w przypadku ogłoszenia nowych stawek | Więcej informacji znajdziesz na biznesinfo.pl
Czytaj dalej
Dlaczego młodzi Polacy nie kupują mieszkań? Jedno słowo zachwiało rządem, w końcu wyszło na jaw
minister rozwoju i technologii na tle budowy
W ramach programu “Kredy na Start” rząd w okresie 2025-2030 chce dofinansować kredyty hipoteczne kwotą nawet 11 mld złotych. Doświadczenie programu Bezpieczny kredyt 2 proc. pokazuje jednak, że skutkiem takich przedsięwzięć jest wzrost cen mieszkań, za co pomysł jest krytykowany wewnątrz koalicji rządzącej oraz przez resort finansów. Na początku lipca minister rozwoju Krzysztof Paszyk argumentował, powołując się przy tym na zlecone przez resort badania, że to jednak nie cena mieszkań jest dla Polaków problemem, lecz zdolność kredytowa. Teraz o rzeczonych badaniach dowiedzieliśmy się więcej.
Czytaj dalej