BiznesINFO.pl > Handel > Skarbówka skontroluje nawet 17 mln Polaków. Chodzi o zwiększenie wpływów do budżetu państwa
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 12.05.2023 12:00

Skarbówka skontroluje nawet 17 mln Polaków. Chodzi o zwiększenie wpływów do budżetu państwa

Pieniądze
BiznesInfo

Serwis wyborcza.biz. informuje, że skarbówka będzie kontrolować transakcje dokonywane przez miliony Polaków. Na portale sprzedażowe zostaną nałożone nowe obowiązki, dotyczące m.in. raportowania sprzedawców. Celem jest zwiększenie wpływów do budżetu państwa i chociaż przepisy nie weszły jeszcze w życie, platformy będą musiały już zbierać dane. 

Przepisy nie weszły jeszcze w życie

Popularne portale sprzedażowe takie jak Allegro, OLX czy Vinted mają przekazywać dane o użytkownikach do skarbówki

Chociaż przepisy miały zacząć obowiązywać od 1 maja, nie weszły jednak jeszcze w życie. Projekt ustawy o raportowaniu danych do Krajowej Administracji Skarbowej jest jeszcze na etapie opiniowania. Serwis przewiduje, że ustawa zostanie przegłosowana dopiero we wrześniu.

Chodzi o zwiększenie wpływów do budżetu państwa

"Skarbówkę interesują informacje, kto sprzedaje towary, co dokładnie, jakie dana osoba osiągnęła obroty i na jakie rachunki wpływają należności. Cel ustawy to uszczelnienie systemu podatkowego i tym samym zwiększenie wpływów do budżetu państwa" - czytamy. 

Zmiany w prawie są efektem wdrażania przez Polskę unijnej dyrektywy DAC7, dotyczącej e-handlu i najmu przez internet lokali mieszkalnych, miejsc parkingowych, samochodów czy innych środków transportu.

Platformy będą zbierać dane

Serwis podaje, że platformy sprzedażowe już teraz będą zbierać dane. Projekt zakłada, że pierwszy raport będzie przesłany w styczniu 2024 r. i będzie dotyczył danych za 2023 r. 

Za niedostarczenie odpowiednich informacji do Urzędu Skarbowego, platformom grozić będzie do 5 mln zł kary. „To oznacza, że platformy już teraz powinny gromadzić dane o użytkowniku” - powiedział Konrad Kurpiewski, doradca podatkowy PwC Polska.

Co zakłada projekt ustawy?

Projekt ustawy zakłada, że w rejestrze sprzedawców będą monitorowane kwoty dokonywanych przez nich transakcji. Co więcej, nowe regulacje nałożą na sprzedawców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, ale sprzedają produkty po cenie wyższej niż cena zakupuobowiązek zapłacenia podatku. Będzie to dotyczyło, gdy sprzedaż nastąpi w ciągu sześciu miesięcy od dnia zakupu przedmiotu przez sprzedawcę.

Tagi: Allegro olx