Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Samorządy mają czas do 28 lutego, inaczej zapłacą 10 tys. zł kary
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 26.02.2024 23:16

Samorządy mają czas do 28 lutego, inaczej zapłacą 10 tys. zł kary

banknoty
Biznesinfo

Już wkrótce mija ważna data dla samorządów. Tylko do środy, 28 lutego, samorządy gminne mają czas, by przekazać sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) w 2023 r. Kto nie zdąży wręczyć go regionalnemu zarządowi gospodarki wodnej, zapłaci 10 tysięcy kary. Lepiej się pospieszyć.

Termin mija już za dwa dni

Koniec lutego to stresujący moment dla wielu grup. Tylko do końca miesiąca emeryci muszą poinformować ZUS o zarobkach w związku z nowymi limitami dorabiania, a przedsiębiorcy uiścić opłatę BDO. To również ważny moment dla samorządów gminnych — tylko do 28 lutego mogą oni rozliczyć się z ważnego obowiązku. Jeśli sprawozdanie z realizacji KPOŚK nie zostanie złożone do środy, samorząd zapłaci gigantyczną karę finansową.
 

Wyższe świadczenia z ZUS. Kwota bazowa idzie ostro w górę

Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych — co to?

KPOŚK to element wdrażania na terenie Polski unijnej dyrektywy ściekowej. Obecnie w wykazie widnieje ponad 1,5 tysiąca miejscowości, wprowadzonych w ramach szóstej aktualizacji, które samorządy mają wyposażyć w 60 nowych oczyszczalni ścieków i 8 tys. km sieci kanalizacyjnej. Kolejne 3,1 tys. istniejących już oczyszczalni ma zostać zmodernizowanych.

W ramach Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych na inwestycje ma zostać przekazanych aż 28,7 miliarda złotych. Całość projektu ma zostać przeprowadzona do 2027 roku.
 

Jak uzupełnić sprawozdanie?

PGW Wody Polskie udostępniły wzór sprawozdania już na początku roku. PGW tłumaczy również, w jaki sposób go uzupełnić:

Z uwagi na zastosowane w nim rozwiązania w postaci m. in. autouzupełniania należy go wypełniać po kolei. W związku z koniecznością przeprowadzenia weryfikacji poprawności i kompletności danych przekazanych w ankiecie sprawozdania z realizacji KPOŚK za 2023 r., niezbędne jest pozyskanie w niej danych umożliwiających późniejszy kontakt z osobami wypełniającymi ankietę.

Po wypełnieniu sprawozdania, powinno ono zostać przekazane w wersji papierowej, ale także edytowalnej wersji elektronicznej. Istnieje również możliwość skorzystania wyłącznie z drogi elektronicznej, wtedy należy jednak pamiętać o elektronicznym podpisie.

Dokument należy złożyć w regionalnym zarządzie gospodarki wodnej do 28 lutego, a zatem do najbliższej środy. W przeciwnym razie samorząd będzie musiał zapłacić 10 tysięcy złotych kary.

źródło: portalsamorzadowy.pl