BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Sąd Apelacyjny podjął decyzję we frankowej sprawie Dziubakowie kontra Raiffeisen

7 Lutego 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 3 stycznia br., który dotyczył sprawy Dziubakowie vs Raiffeisen. SO unieważnił umowę frankową wiążącą strony, a SA zasądził na rzecz kredytobiorców ponad 180 tys. zł.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, Sąd Apelacyjny w Warszawie stanął po stronie kredytobiorców, którzy kilkanaście lat temu zdecydowali się wziąć kredyt na mieszkanie we frankach.

Przypomnijmy, że w pierwszej dekadzie lat 2000. zaciąganie kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego było bardzo opłacalne, przede wszystkim z uwagi na niski kurs tej waluty. Rozwiązanie to wydawało się atrakcyjne dla wielu polskich rodzin, skuszonych niższymi ratami i kosztami oraz wyższą zdolnością kredytową.

Dziubakowie vs Raiffeisen

W 2008 r., kiedy odnotowano najniższy kurs franka w historii - kosztował wówczas poniżej 2 zł - Państwo Dziubakowie wzięli kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego w banku Raiffeisen. Został on udzielony w wysokości 400 tys. zł na okres 40 lat. W kolejnych latach kurs franka stale rósł, aż osiągnął rekordowe 4,30 zł w 2015 r.

Dwukrotnie większe zadłużenie

W konsekwencji zawirowań na rynku walutowym dług samych zainteresowanych wzrósł niemal dwukrotnie, podaje „DGP”.

Nieuczciwa praktyka banku

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że bank w sposób rażący naruszył interesy konsumenta, a niejednoznaczne postanowienia umowy przerzuciły na niego całe ryzyko kursowe.

Wprowadzony przez pożyczkodawcę mechanizm przeliczeniowy okazał się nieuczciwy, a same działania zostały uznane przez sąd za naruszające istotę stosunku zobowiązaniowego, w konsekwencji czego czynność prawna jest nieważna.

Sąd Apelacyjny zdecydował, że bank musi zapłacić Państwu Dziubakom 182 940 zł, pod warunkiem rozliczenia się kredytobiorców z kredytu - „Po stronie kredytobiorcy wykonującego nieważną umowę kredytu nie powstaje roszczenie o zwrot świadczeń spełnianych na rzecz banku w walucie, w której wykorzystano kredyt, do momentu, w którym ich wysokość nie przekroczy kwoty wykorzystanego kredytu” - czytamy na „DGP”.

Tagi:

kredytpieniądzebank

Podobne artykuły

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >

Finanse

Zmiany w podatku od najmu mieszkań. Niektórzy będą mogli zapłacić niższy podatek
Czytaj więcej >

Finanse

Od marca wiele matek dostanie 1588 zł miesięcznie. Wyjaśniamy jakie są warunki otrzymania świadczenia
Czytaj więcej >

Finanse

Ekspert: „Konieczność wprowadzenia 13. i 14. emerytury to dowód na to, że system ubezpieczeń społecznych w Polsce już zbankrutował”
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]