BiznesINFO.pl > Finanse > Sąd Apelacyjny podjął decyzję we frankowej sprawie Dziubakowie kontra Raiffeisen
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 07.02.2023 17:20

Sąd Apelacyjny podjął decyzję we frankowej sprawie Dziubakowie kontra Raiffeisen

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
BiznesInfo

Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 3 stycznia br., który dotyczył sprawy Dziubakowie vs Raiffeisen. SO unieważnił umowę frankową wiążącą strony, a SA zasądził na rzecz kredytobiorców ponad 180 tys. zł.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, Sąd Apelacyjny w Warszawie stanął po stronie kredytobiorców, którzy kilkanaście lat temu zdecydowali się wziąć kredyt na mieszkanie we frankach.

Przypomnijmy, że w pierwszej dekadzie lat 2000. zaciąganie kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego było bardzo opłacalne, przede wszystkim z uwagi na niski kurs tej waluty. Rozwiązanie to wydawało się atrakcyjne dla wielu polskich rodzin, skuszonych niższymi ratami i kosztami oraz wyższą zdolnością kredytową.

Dziubakowie vs Raiffeisen

W 2008 r., kiedy odnotowano najniższy kurs franka w historii - kosztował wówczas poniżej 2 zł - Państwo Dziubakowie wzięli kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego w banku Raiffeisen. Został on udzielony w wysokości 400 tys. zł na okres 40 lat. W kolejnych latach kurs franka stale rósł, aż osiągnął rekordowe 4,30 zł w 2015 r.

Dwukrotnie większe zadłużenie

W konsekwencji zawirowań na rynku walutowym dług samych zainteresowanych wzrósł niemal dwukrotnie, podaje „DGP”.

Nieuczciwa praktyka banku

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że bank w sposób rażący naruszył interesy konsumenta, a niejednoznaczne postanowienia umowy przerzuciły na niego całe ryzyko kursowe.

Wprowadzony przez pożyczkodawcę mechanizm przeliczeniowy okazał się nieuczciwy, a same działania zostały uznane przez sąd za naruszające istotę stosunku zobowiązaniowego, w konsekwencji czego czynność prawna jest nieważna.

Sąd Apelacyjny zdecydował, że bank musi zapłacić Państwu Dziubakom 182 940 zł, pod warunkiem rozliczenia się kredytobiorców z kredytu - „Po stronie kredytobiorcy wykonującego nieważną umowę kredytu nie powstaje roszczenie o zwrot świadczeń spełnianych na rzecz banku w walucie, w której wykorzystano kredyt, do momentu, w którym ich wysokość nie przekroczy kwoty wykorzystanego kredytu” - czytamy na „DGP”.