Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Rząd ogłosił, że węgla będzie jeszcze więcej. Import będzie zwiększony
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 10.08.2022 11:19

Rząd ogłosił, że węgla będzie jeszcze więcej. Import będzie zwiększony

EN 01382148 0029 (1)
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wielkie zapowiedzi minister Anny Moskwy. Zadeklarowała, że kopalnie zwiększą krajowe wydobycie węgla, będzie także więcej węgla z importu, a do tego rząd myśli o kolejnych dodatkach osłonowych, które mają pojawić się już we wrześniu. Dziś także zaczął obowiązywać całkowity zakaz importu rosyjskiego węgla przez kraje UE.

Minister Klimatu i Środowiska rozmawiała z "Rzeczpospolitą", której przekazała, że "sprawy węglowe" są na dobrej drodze i Polacy nie mają się czym martwić. Zwiększona zostanie produkcja krajowa, porty przeładują więcej węgla, a dodatki rządowe zapewnią lepszą cenę za węgiel.

Większe wydobycie węgla w Polsce

Cytowana przez bankier.pl wypowiedź Anny Moskwy dla "Rz" nie mówi jednak o konkretach dotyczących zwiększenia wydobycia w Polsce.

Związki zawodowe w kopalniach mówią od dłuższego czasu, że krajowe wydobycie jest na maksymalnych poziomach i dalsze jego zwiększanie jest niemożliwe bez działań polegających na modernizacji technologicznej.

Zwiększenie importu węgla

Znacznie więcej minister mówiła o imporcie węgla do Polski drogą morską. Z danych MKiŚ wynika, że po Polski przypłynęło już 6 mln ton węgla, drugie tyle ma jeszcze dotrzeć. Łącznie Polska planuje sprowadzić 13 mln ton węgla, co i tak będzie oznaczało, że 4 mln ton węgla może zabraknąć względem roku ubiegłego.

W przypadku dostaw węgla drogą morską pojawia się problem z możliwościami przeładunkowymi w portach. Porty w trybie wręcz natychmiastowym muszą wygospodarować czas i miejsce na przeładunek dodatkowych partii węgla. Wcześniej importowany węgiel z Rosji docierał do Polski głównie za pośrednictwem kolei.

W celu zwiększenia możliwości logistycznych rząd deklaruje, że nawiązał już współpracę z innymi portami, m.in. w kraja bałtyckich.

Nawet jeśli porty poradzą sobie z przeładunkiem węgla, to surowiec trzeba będzie jeszcze przetransportować w głąb kraju. Do zadania zostało zobowiązane PKP Cargo, a prezes spółki zapewniał w tym tygodniu w "Naszym Dzienniku", że polskie koleje staną na wysokości zadania, chociaż będzie ono bardzo karkołomne.

Dodatki osłonowe do węgla

W kwestii dodatkowego wsparcia dla Polaków muszących ogrzać domy zimą minister zapewniła, że "tarcza antyinflacyjna" zostanie we wrześniu wydłużona. Będzie więc można nadal korzystać z obniżonej akcyzy i VAT.

Przy okazji szefowa MKiŚ przypomniała również o dodatkach także dla osób, które używają do produkcji ciepła innych paliw niż węgiel, a dla których rząd również planuje pomoc.