Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd Niemiec zapłaci 1,2 mld euro dla ocalałych z Holokaustu
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 16.09.2022 09:03

Rząd Niemiec zapłaci 1,2 mld euro dla ocalałych z Holokaustu

Olaf Scholz
East News

Niemcy zgodziły się wypłacić 1,2 mld euro ofiarom Holokaustu. O oświadczeniu poinformowała Claims Conference, organizacja zajmująca się obsługą roszczeń w imieniu Żydów, którzy cierpieli pod rządami nazistów.

Odszkodowanie dla ocalałych z Holokaustu

Niemcy zapłacą ofiarom Holokaustu około 1,2 mld euro. Oświadczenie miało miejsce w czasie, gdy Niemcy obchodzą 70. rocznicę podpisania tzw. porozumień luksemburskich, które umożliwiły ocalałym z Holokaustu otrzymanie odszkodowań. 

Wydarzenie odbyło się 15 września w berlińskim Muzeum Żydowskim. Uczestniczyły w nim osoby ocalałe z Holokaustu oraz członkowie Claims Conference, organizacji działającej na rzecz ofiar Holokaustu.

"Porozumienia luksemburskie miały fundamentalne znaczenie i doprowadziły do rekompensat finansowych w wysokości ponad 80 miliardów euro, które Niemcy wypłaciły do końca 2021 roku" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który również uczestniczył w uroczystości.

Suma ma być wypłacona w 2023 roku i ma być przeznaczona na opiekę domową i odszkodowania dla ocalałych z Holokaustu żyjących na całym świecie -wyjaśnia AP. (PAP)

Kwestia reparacji dla Polski

We wrześniu br. w Polsce wrócił temat dochodzenia reparacji od Niemiec. W czwartek (14 września) polski sejm przyjął ustawę, w której wezwał rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej, a także finansowej za działania podczas II wojny światowej. 

“Welt” podkreśla, że zginęła prawie jedna piąta całej populacji Polski. Stosunkowo wysoki był także stopień zniszczeń spowodowanych przez Niemców. Polska wyliczyła poniesione straty na 6,2 biliony złotych.

Niemiecki rząd jest jednak temu przeciwny wypłaceniu pieniędzy Polsce. Rzecznik niemieckiego MSZ w Berlinie przekazał, że sprawa reparacji została zamknięta. Zaznaczył, że Polska w 1953 roku zrzekła się dalszych reparacji i i kilkakrotnie powtarzała to zrzeczenie.