BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

EAST NEWS

Rząd na szybko zmienił normy jakości przy spalaniu węgla. Wszystko z powodu braku surowca

5 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rząd postanowił czasowo zawiesić normy jakościowe dla węgla. Rozregulowanie zasad będzie trwało 60 dni i dotyczy paliw stałych używanych do opału. Decyzja ma wpłynąć na cenę węgla, który nadal jest drogi.

O zmiany dotyczące norm jakościowych przy spalaniu węgla zostały opublikowane we wtorek 28 czerwca, a zaczęły obowiązywać dzień później. Celem wprowadzonych zmian jest umożliwienie większego dostępu do węgla i obniżka jego ceny.

Normy jakościowe spalania węgla spadają

"Przez okres 60 dni od dnia 29 czerwca 2022 r. istnieje możliwość wprowadzania do obrotu paliw stałych niespełniających wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Jednakże zgodnie z ustawą zabrania się wprowadzania do obrotu (sprzedaży) z przeznaczeniem do użycia w sektorze bytowo-komunalnym paliw stałych takich jak muły węglowe, flotokoncentraty czy też węgiel brunatny" - pisze przedstawicielka Ministerstwa Klimatu i Środowiska do TVN24.

Uzasadniła także, że zmiany są podyktowane chęcią umożliwienia Polakom zakupu węgla w niższej cenie i zapobieganie ubóstwu energetycznemu, które grozi Polsce po zaprzestaniu importu węgla w Rosji.

Rząd próbuje obniżyć cenę węgla

Działanie rządu jest jedną z szeregu decyzji, które mają zapewnić obniżki cen węgla na rynku. Wśród już podjętych działań należy wymienić gwarantowaną cenę węgla w wysokości 996,60 zł za tonę, w której 3 tony węgla będzie mogło nabyć jedno gospodarstwo domowe. Minister Moskwa ogłosiła również parę dni temu zmiany w programie "Czyste Powietrze", dzięki czemu będzie można pozyskać pieniądze na wymianę kotła grzewczego i termomodernizację domu jeszcze przed inwestycją.

MKiŚ chce zapewne skłonić Polaków, aby nie zwlekali z decyzją o wymianie źródła ogrzewania i zastąpili piece węglowe innymi nośnikami energii. Coraz popularniejsze w Polsce stają się choćby pompy ciepła.

Polski Alarm Smogowy zdruzgotany decyzją rządu

Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego mówią, że decyzja rządu o obniżeniu jakości norm grzewczych jest niedopuszczalna i wygeneruje w najbliższym sezonie grzewczym znaczny wzrost chorób układu oddechowego i naczyniowo-sercowego, czytamy na tvn24.pl.

Chociaż normy obniżone są na 60 dni, to podczas dwóch miesięcy należy spodziewać się, że wielu Polaków zrobi zapasy z tańszej jakości opału na zimę. To z kolei będzie oznaczać, że powietrze nadchodzącej zimy w wielu regionach kraju będzie faktycznie dużo gorsze.

Tagi:

węgielsmog

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Energetyka

Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Czytaj więcej >
węgiel-pexels-pixabay

Energetyka

Rządowa porównywarka cen węgla. Strona umożliwia znalezienie najbliższego składu

Czytaj więcej >
Podkarpacie bez prądu

Energetyka

Zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 uszkodzone. Ekspert: To nie jest żaden przypadek

Czytaj więcej >

Energetyka

Steinhoff o zakazie importu rosyjskiego węgla

Czytaj więcej >