Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ruch zostanie sprzedany za złotówkę. Potem trafi znów w państwowe ręce
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 04.06.2020 02:00

Ruch zostanie sprzedany za złotówkę. Potem trafi znów w państwowe ręce

ruch
wikipedia/Henryk Borawski

Alior Bank w posiadaniu Ruchu

Jak wynika z komunikatu Alior Banku, spółka kupiła za złotówkę 108,82 mln akcji Ruchu stanowiących 100 proc. jego kapitału. Co więcej, zostały nabyte od holenderskiej firmy Lurena Investments należącej do Igora Chalupca, byłego prezesa Ruchu. „To realizacja umowy przedwstępnej zawartej w zeszły czwartek. W 2011 roku Ruchu za 34,11 mln dolarów kupił obligacje Lurena Investments”, czytamy w wirtualnychmediach.pl. Ponadto w 2013 roku holenderska spółka wykupiła część obligacji za 58,8 mln zł, a data wykupu pozostałych przesunięto do 2022 roku.

Dla Ruchu rok 2018 był kluczowy, kiedy to dokonano odpisów w wysokości 253,67 mln zł na obligacje spółki Lurena Investments. Co ciekawe, w wyniku tych działań strata na rzecz Ruchu poszła do góry z 56,81 do 352,23 mln zł.

Tajemniczość w sprawie Ruchu i Alior Banku

W wyniku tej sprawy jesienią 2018 roku prokuratura Okręgowa w Krakowie podjęła śledztwo na temat możliwych nieprawidłowości przy przyznaniu kredytów Ruchowi przez Alior Bank i kupnie obligacji Lurena Investments. Prokuratura jednogłośnie stwierdziła, że zakup obligacji Lurena Investments mógł być „zupełnie nieracjonalny” i „służyć do wykreowania pozytywnej sytuacji finansowej Ruchu”. Interesujące, że w tym samym roku w listopadzie funkcjonariusze CBA na zlecenie prokuratury przeprowadzili przeszukania w siedzibach Ruchu i Alior Banku.

Ruch przejmuje Orlen  

W poniedziałek prezes UOKiK-u zgodził się, żeby Ruch został przejęty przez Orlen. W komunikacie prasowym regulatora zwrócono uwagę, że działalność Ruchu i Orlenu pokrywa się w zakresie sprzedaży detalicznej prasy i artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku (AKCU), jak podają wirtualnemedia.pl. Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u orzekł, że przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Dlatego wydał zgodę na koncentrację. Decyzja ma być ważna przez dwa lata.

Dziwny ciąg powiązań: Alior Bank, Orlen, Ruch

Alior ma umowę inwestycyjną z Orlenem i PZU. Ustalono, że kapitało Ruchu zostanie podwyższony, a Orlen, PZU, PZU Życie i Alior Bank obejmą akcje nowej emisji w takich proporcjach, że Orlen będzie akcjonariuszem dominującym, a Alior Bank będzie miał 6 proc. akcji. Na stronie banku opisano, że nie jest on zobowiązany do zwiększenia swojego zaangażowania kapitałowego w Spółkę ponad poziom wkładu pieniężnego określonego powyżej; jednocześnie, poza podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki nastąpi umorzenie bez wynagrodzenia akcji Spółki nabytych od Lurena Investments.

Jakby tego było mało, Alior Bank zawarł z PZU, PZU Życie i Orlenem porozumienie akcjonariuszy w celu szczegółowego określenia praw i obowiązków stron jako przyszłych współwłaścicieli Ruchu. Alior Bank dodał, że podpisał umowę, na mocy której umorzy Ruchowi do 87,5 mln zł zobowiązań, z zastrzeżeniem, że zostały utworzone na ten cel adekwatne rezerwy. Skomentował to sam prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek: "Jesteśmy nadal zainteresowani zakupem Ruchu. Nie możemy patrzeć krótkoterminowo. Ruch jest uzupełnieniem potencjału dla naszej sieci detalicznej, mamy pomysł na tę spółkę i nie wycofujemy się z inwestycji".