BiznesINFO.pl

East News, Jakub Kamiński

Wściekłość narasta. Nawet sklepy w galeriach handlowych się otwierają

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu przedsiębiorcy chcą pozwać rząd za lockdown i na jakiej podstawie

  • Które sieci sklepów zaczynają powoli otwierać swoje placówki

  • Kiedy rząd chce poluzować obostrzenia

RTV Euro AGD mówi dość

Na marcowy lockdown nikt nie był przygotowany, jednakże każdy miał zapas gotówki, aby przez pewien czas dać radę utrzymać miejsce "przy życiu". Jednocześnie ówczesne zamknięcie gospodarki wiązało się z masowymi zwolnieniami osób zatrudnionych w oparciu o umowy śmieciowe. Co więcej, wielu Polaków zostało z dnia na dzień bez środków do życia.

Sytuacja poprawiła się późną wiosną, gdy rząd powoli zaczął odmrażać poszczególne gałęzie gospodarki, jednakże nad nami wciąż wisiała groza drugiej fali pandemii. Kiedy już koszmar się ziścił, rząd ponownie zamknął nas w domach. Narodowa kwarantanna trwa od października, a wprowadzony zamordyzm zdaje się nie mieć końca.

Przedsiębiorcy coraz częściej wspominają o buncie i o tym, że dłużej w zamknięciu siedzieć nie będą. Część restauratorów otworzyła swoje lokale, a chętnych na podobny krok po wyroku WSA w Opolu nie brakuje. Co więcej, nie brakuje także Polaków chętnych na zjedzenie pysznego posiłku w lokalu.

Okazuje się, że dość rządowych zakazów mają także właściciele sklepów w galeriach handlowych. "Rzeczpospolita" informuje, że m.in.: w Koszalinie, Nowym Sączu oraz Lublinie otworzyło się kilka placówek sieci RTV Euro AGD. Jednakże na tym nie koniec, ponieważ placówek może być więcej.

Sytuacja w Polsce zaczyna się mocno zaogniać, bowiem rząd spod zakazu otwarcia wyłączył jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy sklepy budowlane. Pokrzywdzeni nie rozumieją czemu to oni zostali zakwalifikowani jako placówki do zamknięcia. Oliwy do ognia dolewa fakt, że to sądy masowo uchylają mandaty za otwarcie placówki w trakcie zakazu, a część z nich w uzasadnieniu podaje, że ten jest niezgodny z Konstytucją RP.

Galerie handlowe pozwą rząd za lockdown?

W związku z tym powstaje pytanie, czy lockdown wprowadzony przez polski rząd jest zasadny i ma umocowanie w prawie? Wszak władza wszystko wprowadza na podstawie pojedynczych rozporządzeń, a te w hierarchii aktów prawnych znajdują się na szarym końcu. Jedynie akty prawa miejscowego są niżej. Co jest zatem wyżej? Nietrudno się domyśleć, że to ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz ustawa zasadnicza - tak rzadko przywoływana w orzecznictwie, a jednak tak kluczowa w obecnej sytuacji.

Polska Rada Centrów Handlowych, zrzeszająca właścicieli i zarządzających galeriami handlowymi także nie składa broni i zapowiada podjęcie działań. Portal dlahandlu.pl informuje, że z posiadanych przez PRCH analiz prawnych jasno wynika, że działania polskiego rządu naruszają obecny porządek prawny w kraju.

- Ograniczenia w działalności galerii w czasie pandemii pozbawiły wpływów znaczącą liczbę najemców oraz właścicieli i zarządców. Dotychczasowa łączna strata w obrotach sklepów i punktów usługowych, działających centrach handlowych, wynikająca z 15 tygodni lockdownu, to około 30 mld zł. W wyniku trzech lockdownów przychody wynajmujących będą niższe o prawie 5 mld zł, a więc o około 45 proc. ich rocznej wartości - tłumaczą właściciele galerii handlowych.

Wszystko wskazuje na to, że galerie handlowe również szykują się do batalii z władzą . A co o tym sądzą sami zainteresowani? Cóż, w tym przypadku próżno jest szukać jakiejkolwiek szansy na porozumienie. Jarosław Gowin, minister pracy, rozwoju i technologii w programie WP "Tłit" powiedział, że po 31 stycznia zostaną poluzowane obostrzenia, bowiem w przypadku sklepów wielkopowierzchniowych nie ma sensu ich dalej utrzymywać. Co z pozostałymi gałęziami?

- Jeżeli chodzi o inne gałęzie gospodarki, takiej deklaracji nie złożę - powiedział. Wygląda na to, że jeśli gastronomia chce zostać dostrzeżona potrzebuje jeszcze większej jedności wśród swoich przedstawicieli, ale także większego ogromu wsparcia od Polaków.

Tagi:

Podobne artykuły

Handel

Truskawki tanieją w ekspresowym tempie. A sezon dopiero się zaczyna
Czytaj więcej >

Handel

Wielkie promocje w sklepach z okazji Dnia Dziecka
Czytaj więcej >

Handel

Ogromna inwestycja Dino. Pochłonie 130 mln zł
Czytaj więcej >

Handel

Polacy zaprojektowali paczkę, która ma odmienić nasz rynek kurierski. Nic się przed nią nie ukryje
Czytaj więcej >

Handel

Sklep zablokował konta 42 tys. użytkowników. Za często zwracali ubrania
Czytaj więcej >

Handel

Na rynek wchodzi nowy dyskont. Rzuca wyzwanie gigantom
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Handel

Handel

Maria Gil-Sobczyk

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Dyrektywa plastikowa. Od 1 lipca 2024 roku ze sklepów zniknie wiele produktów jednorazowych
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Marlboro zniknie z rynku. Producent rezygnuje z biznesu tytoniowego
Czytaj więcej >
Handel

Magdalena Madoń

Światowy gigant szuka pracowników w Polsce. Wiadomo ile można zarobić
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Trwa ekspansja niemieckiego giganta na naszym rynku. „Ogromne zainteresowanie Polaków”
Czytaj więcej >