BiznesINFO.pl
Polska pozwy od przedsiębiorców

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polacy masowo pozywają rząd za lockdown. Chcą olbrzymich odszkodowań

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Polska nie była jedynym krajem, który zdecydował się na zamknięcie przedsiębiorstw. Jednak jak się okazało, lockdown nie do końca był zgodny z obowiązującym prawem. Przedsiębiorcy ruszyli z masowymi pozwami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto planuje złożenie pozwów

  • O jakich kwotach mówią przedsiębiorcy

  • Na jakie prawa będą się powoływać

Polska objęta częściowym lockdownem, przedsiębiorcy mieli dość. Ruszyli do sądów

Polska również odczuła kryzys spowodowany pandemią. Zamknięcie biznesów postawiło wiele przedsiębiorstw na skraj upadku. Niedawno pisaliśmy o wyroku sądu, który uznał, że zamknięcie kilku sektorów gospodarki było niekonstytucyjne. W tekście stwierdziliśmy, że orzeczenie może wywołać lawinę pozwów i jak się okazało, nie myliliśmy się.

Jak podała w rozmowie z "Dziennikiem Gazety Prawnej" mecenas Agata Plichta - Trzonkowska z kancelarii Dubois i Wspólnicy, w warszawskim Sądzie Okręgowym złożono zbiorowy pozew 45 przedstawicieli branży turystycznej. Kancelaria szykuje również kolejne pismo tylko, że od piętnastu właścicieli klubów nocnych i dyskotek.

- W pozwie nie mówimy o kwocie roszczeń, tylko przesądzeniu o odpowiedzialności Skarbu Państwa. Prosimy Sąd Okręgowy, by przyjrzał się zarówno działaniom władzy, czyli wprowadzanym rozporządzeniami ograniczeniom, jak i zaniechaniom - w naszej ocenie istniały przesłanki, by wprowadzić stan klęski żywiołowej. Jeśli tak się stanie, w dalszej kolejności członkowie grupy będą mieli możliwość wystąpienia z indywidualnymi pozwami o odszkodowania - mówiła dla "DGP" mec. Agat Plichta.

Hotelarze również grożą pozwem

Jak informuje "DGP" branża hotelowa nie zasypia gruszek w popiele. Jeszcze w tym tygodniu przedsiębiorcy planują wysłanie do wojewodów wyzwań do odszkodowań za szkody. Jeśli przedsiębiorcy nie dostaną rekompensaty w ciągu tygodnia, również będą składać pozwy.

Według "DGP" do batalii sądowych przygotowało się ponad 20 przedsiębiorstw z branży hotelowej. Jak stwierdziła Anna Coban, adwokat prowadząca kancelarię Coban Legal w Warszawie, średnie wymogi jej klientów to 400-500 tys. zł odszkodowania, czyli łącznie ok. 10 mln zł.

Inne branże również będą się sądzić. Polska może być zmuszona do wypłaty odszkodowań

Pozostałe branże dotknięte przez wprowadzony w Polsce lockdown także wysłały swoje pozwy. Właściciele siłowni złożyli swoje roszczenia w związku ze stratami majątkowymi i utraconymi korzyściami. Za wyrządzone szkody żądają 460 tys. zł.

"DGP" podaje, że branża centrów handlowych również planuje złożenie pozwu. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie Polskiej Rady Centrów Handlowych, na którym mają być omówione plany wniesienia roszczeń wobec polskiego rządu.

W planach pozew ma również branża transportowa. Prawdopodobnie na podobny ruch zdecyduje się gastronomia, choć nie wszyscy planują iść na zadry z rządem. Wśród nich jest choćby Sylwester Cacek, właściciel sieci restauracji Sphinx.

- Na pozwach zarobią głównie prawnicy. Pytanie, ilu przedsiębiorców szczęśliwców doczeka wyroku? - ostrzegał Cacek.

Teoretycznie częściowy lockdown w Polsce potrwa do 17 stycznia. W praktyce wiele wskazuje na to, że skończy się na powrocie do szkół i może otwarciu niewielkiego wycinka gospodarki. Zamknięcie siłowni, czy klubów nocnych prawdopodobnie zostanie przedłużone.

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Lech Walesa, former president of Poland and Nobel Prize for peace laureate, is pictured on February 3, 2021 during an interview in his office in Gdansk, Poland. - Polish freedom icon and Nobel laureate Lech Walesa on Wednesday said Russian opposition figure Alexei Navalny is a "hero" who is well on his way towards deserving the famous peace prize. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)

Polska i Świat

Lech Wałęsa szuka pracy w internecie. Były prezydent jest bankrutem

Czytaj więcej >