Rozliczenie wspólne z małżonkiem jest popularne i wygodne. Jednak należy pamiętać o potrzebnych oświadczeniach
public domain pictures
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Stycznia 2020

Rozliczenie z małżonkiem wcale nie takie proste. Łatwo możesz być oskarżony o fałszywe zeznania

Rozliczenie przychodów z tzw. prywatnego najmu przedmiotów objętych wspólnością majątkową powinno się dzielić na pół między małżonków. Należy jednak uważać. Za brak odpowiednich oświadczeń grożą spore konsekwencje - informuje “Gazeta Podatkowa”.

Rozliczenie z małżonkiem

Rozliczenie z małżonkiem nie musi być takie proste. Przychody z tzw. prywatnego najmu przedmiotów objętych wspólnością majątkową należy rozliczać po połowie. Jest też opcja, aby opodatkować cały przychód przez jednego małżonka, ale jest to możliwe tylko po złożeniu pisemnego oświadczenia o podjętej decyzji.

Jeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćJeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćCzytaj dalej

“Raz dokonany wybór dotyczy również lat następnych, chyba że małżonkowie w odpowiednim terminie zawiadomią w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania. Podatnicy składają przedmiotowe oświadczenia i zawiadomienia w formie pisemnej” - czytamy.

Rozliczenie z małżonkiem objęte odpowiedzialnością karną

Gazeta pisze, że deklaracja o dokonanym wyborze i zawiadomienie o rezygnacji z niego może być także podpisane przez jednego z małżonków. To oświadczenie jest objęte rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Data złożenia deklaracji jest zależna od formy opodatkowania wybranej dla prywatnego najmu. W przypadku skali podatkowej małżonkowie mają obowiązek złożyć takie oświadczenie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągną pierwszy przychód.

Dopłaty do zakupu auta. Dadzą Ci nawet kilkadziesiąt tysięcy złotychDopłaty do zakupu auta. Dadzą Ci nawet kilkadziesiąt tysięcy złotychCzytaj dalej

Gazeta pisze, że nieco inaczej jest w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego. Termin na złożenie oświadczenia mija 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostanie otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód z najmu lub do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód zostanie otrzymany w grudniu roku podatkowego.

Oddzielne rozliczenie? Poinformuj US

W przypadku, gdy w 2019 roku dochody z najmu były w pełni opodatkowane przez jednego z małżonków, a w 2020 r. rozliczenie będzie oddzielne, to mają oni obowiązek poinformować w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości dochodu przez jednego z nich - pisze “Gazeta Podatkowa”.

Kierowco, nie wymigasz się już od kary. Automatyczny mandat dosięgnie każdegoKierowco, nie wymigasz się już od kary. Automatyczny mandat dosięgnie każdegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kayah jest nieuleczalnie chora. Choroba znacząco wpływa na jej życie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Ludzie po 50-tce będą zarabiać mniej? Nawet emerytura nie wystarczy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News