
Rozliczenie z małżonkiem wcale nie takie proste. Łatwo możesz być oskarżony o fałszywe zeznania
Rozliczenie przychodów z tzw. prywatnego najmu przedmiotów objętych wspólnością majątkową powinno się dzielić na pół między małżonków. Należy jednak uważać. Za brak odpowiednich oświadczeń grożą spore konsekwencje - informuje “Gazeta Podatkowa”.
Rozliczenie z małżonkiem
Rozliczenie z małżonkiem nie musi być takie proste. Przychody z tzw. prywatnego najmu przedmiotów objętych wspólnością majątkową należy rozliczać po połowie. Jest też opcja, aby opodatkować cały przychód przez jednego małżonka, ale jest to możliwe tylko po złożeniu pisemnego oświadczenia o podjętej decyzji.
“Raz dokonany wybór dotyczy również lat następnych, chyba że małżonkowie w odpowiednim terminie zawiadomią w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania. Podatnicy składają przedmiotowe oświadczenia i zawiadomienia w formie pisemnej” - czytamy.
Rozliczenie z małżonkiem objęte odpowiedzialnością karną
Gazeta pisze, że deklaracja o dokonanym wyborze i zawiadomienie o rezygnacji z niego może być także podpisane przez jednego z małżonków. To oświadczenie jest objęte rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
Data złożenia deklaracji jest zależna od formy opodatkowania wybranej dla prywatnego najmu. W przypadku skali podatkowej małżonkowie mają obowiązek złożyć takie oświadczenie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągną pierwszy przychód.
Gazeta pisze, że nieco inaczej jest w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego. Termin na złożenie oświadczenia mija 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostanie otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód z najmu lub do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód zostanie otrzymany w grudniu roku podatkowego.
Oddzielne rozliczenie? Poinformuj US
W przypadku, gdy w 2019 roku dochody z najmu były w pełni opodatkowane przez jednego z małżonków, a w 2020 r. rozliczenie będzie oddzielne, to mają oni obowiązek poinformować w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości dochodu przez jednego z nich - pisze “Gazeta Podatkowa”.
ZOBACZ TAKŻE:
- Kayah jest nieuleczalnie chora. Choroba znacząco wpływa na jej życie
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
- 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
- Ludzie po 50-tce będą zarabiać mniej? Nawet emerytura nie wystarczy
