BiznesINFO.pl
EN 01528189 1548

East News

Rosja chce ustalać ceny ropy. Tworzy własny benchmark

15 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Kraje europejskie na wszelkie sposoby starają się uniezależnić od rosyjskiego gazu. Nakładane na Rosję sankcje mają na celu ograniczenie wpływów z handlu surowcami. Rosja zamierza dbać o swoje interesy i stworzyć własny narodowy benchmark ropy.

Sankcje nakładane na Rosję

Od momentu wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej Unia Europejska nałożyła na Rosję szereg sankcji indywidualnych, dyplomatycznych i gospodarczych. W czerwcu 2022 roku Rada UE przyjęła pakiet sankcji, który zakazuje zakupu, importu czy transferu niektórych produktów ropopochodnych z Rosji do UE.

Przy rosyjskim gazie zostały państwa, które z powodu położenia geograficznego są zależne od dostaw z Rosji i nie są w stanie w krótkim czasie znaleźć innych dostawców. Zmniejszenie importu ropy do Europy wpłynęło na spadek zysków handlowych Rosji. 

Plany stworzenia narodowego benchmarku ropy

Od ponad dziesięciu lat Rosja próbuje stworzyć własny benchmark naftowy, niektórzy producenci sprzedawali partię ropy na eksport na giełdzie towarowej Spimex. Jak wyjaśnia Bloomberg News, obrót jednak nie był na tyle wysoki, aby ustanowić globalnie akceptowany benchmark. 

Z dokumentu udostępnionego przez Bloomberg wynika, że kluczowe rosyjskie ministerstwa, krajowi producenci ropy oraz bank centralny mają zamiar rozpocząć handel ropą na krajowej platformie już w październiku

Rosja planuje przyciągnąć zagranicznych partnerów do zakupu ropy, aby zapewnić sobie możliwość sprzedaży swojej ropy bez zewnętrznych nacisków czy innych ograniczeń

Prowadzenie rozmów na temat benchmarku potwierdziło dwóch rosyjskich urzędników oraz dyrektor naczelny jednego z rosyjskich producentów ropy. Wszyscy jednak wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości. 

Tagi:

ropa

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Iberion

Energetyka

Dodatek energetyczny. Co musisz zrobić, aby otrzymać nawet 3 tysiące złotych

Czytaj więcej >

Energetyka

Zmiana limitu zakupów węgla w PGG

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Energetyka

Kaczyński: Węgiel po 1000 zł to nasz cel

Czytaj więcej >
Liczniki energii elektrycznej

Energetyka

Instytut Jagielloński wie jak znacząco obniżyć nasze rachunki za prąd

Czytaj więcej >
PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

PGE uruchomiła sprzedaż węgla dla samorządów, instytucji i przedsiębiorców

Czytaj więcej >
Polsko-szwedzki kabel uszkodzony przez wybuchy przy Nord Stream? Będą szczegółowe pomiary

Energetyka

Rosja twierdzi, że gazociągi Nord Stream da się naprawić

Czytaj więcej >