BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rodzice mogą zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. To kolejna pułapka Polskiego Ładu
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:31

Rodzice mogą zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. To kolejna pułapka Polskiego Ładu

pieniądze
Biznes Info

Ulga dla rodzin 4+ może spowodować, że rodzice zamiast zyskać, mogą dopłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych podatku. Jak podała poniedziałkowa "Rzeczpospolita", stanie się tak gdy jedno z dorosłych dzieci zarobi niewiele ponad 3 tysiące złotych.

Dziennik zwraca uwagę na pułapkę, która kryje się w pozornie opłacalnej możliwości zaoszczędzenia na PIT.

Mianowicie rodzice z czwórką dzieci, którzy mogą zarabiać bez podatku nawet do 231 tys. zł rocznie. Podatek zapłacą dopiero od kwoty, którą osiągną po przekroczeniu tego progu. Problem pojawia się, gdy chociaż jedno z czworga dzieci jest pełnoletnie i uzyska dochód przekraczający 3089 zł rocznie.

– Wówczas – jeśli rodzice skorzystają ze zwolnienia w trakcie roku – po jego zakończeniu grozi im duża dopłata. W zależności od tego, jakie uzyskali dochody, będą musieli zwrócić fiskusowi kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych – podaje "Rzeczpospolita".

Rodzice wezmą Polski Ład pod lupę

"Rzeczpospolita" przypomina, że z szacunków resortu finansów wynika, że ulgi może skorzystać aż 110 tys. rodziców.

– Mieli na tym zyskać nawet 335 mln zł. Część rodzin może jednak zwrócić ulgę przez restrykcyjne przepisy – czytamy w dzienniku.

Jeśli istnieje ryzyko utraty ulgi, lepiej poczekać z jej rozliczeniem do zeznania rocznego podpowiada w rozmowie z dziennikiem Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.

– W przeciwnym razie podatek niezapłacony w trakcie roku trzeba będzie zwrócić po jego zakończeniu – mówi Malicka.