Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Rewolucja w refundacji leków. Warto wiedzieć przed kolejna wizytą w aptece
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.01.2024 23:15

Rewolucja w refundacji leków. Warto wiedzieć przed kolejna wizytą w aptece

Apteka
BiznesINFO

Od Nowego Roku zaszły spore zmiany w aptekach. Nie chodzi jednak o godziny otwarcia, a o zasady refundacji leków, które wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. Zakres zmian jest duży.

Nowy rok, nowe zasady

Pacjenci z niecierpliwością wyczekiwali początku 2024 roku. Jak przypomina serwis superbiz.se.pl, właśnie 1 stycznia weszły zmiany związane z godzinami otwarcia aptek; zmieniono zasady dotyczące dopłat NFZ do świątecznych godzin pracy.

Sam zakres nowości wprowadzonych 1 stycznia jest jednak znacznie większy, niż “tylko” dopłaty do świątecznych godzin pracy. Najwięcej z nich dotyczy refundacji leków; sama lista tychże będzie już aktualizowana co kwartał zamiast co dwa miesiące.

Zupełnie nowa forma wsparcia dla seniorów już w tym roku. Trzeba będzie spełnić kluczowy warunek

Zmiany w refundacji leków

Sporo na zmianach skorzystają osoby chore na cukrzycę. Pozyskanie pasków do glukometrów w trakcie blokady będzie znacznie łatwiejsze, zaś na liście leków refundowanych pojawiła się dapagliflozyna. Skorzystają na tym również osoby z chorymi nerkami i niewydolnością serca.

Dobre wiadomości również dla osób z nowotworem gruczołu krokowego. W zestawieniu refundacji znalazł się bowiem relugoliks, który pozwala na zwiększenie jakości oraz długości życia pacjentów.

Leki recepturowe na nowo

Nieco inaczej będzie jednak w przypadku leków recepturowych. Od 1 stycznia pacjent musi zapłacić koszt, jaki stanowi różnica limitu finansowania leków recepturowych przez NFZ oraz ceny, po jakiej apteka zakupiła dany lek. Do tej pory koszty produkcji tych leków były w pełni pokrywane przez NFZ.

źródło: superbiz.se.pl