Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Rewolucja w aptekach. Nie tylko nowe godziny otwarcia
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.01.2024 20:33

Rewolucja w aptekach. Nie tylko nowe godziny otwarcia

Apteka
BiznesINFO

Od Nowego Roku w życie weszło sporo zmian w funkcjonowaniu aptek. Największe pacjenci odczują w kontekście godzin otwarcia - jednak są również inne nowości, których nie warto ignorować.

Noworoczne zmiany w aptekach

O wprowadzonych wraz z początkiem roku nowościach w działaniu aptek informuje serwis fakt.pl. Pacjenci na pierwszy rzut oka podczas wizyty mogą nie zauważyć zmian - nic dziwnego, ponieważ większość z nich można zobaczyć dopiero po bliższym przyjrzeniu się sprawie.

Najszybciej zmianę odczują ci pacjenci, którzy w aptekach kupują leki produkowane przez farmaceutów. Chodzi w tym kontekście o leki recepturowe. Ich koszt jest zależny od płacy minimalnej, toteż wraz z nowym rokiem kalendarzowym ich cena wzrosła o 3,20 zł - obecnie wynosi ona 21,20 zł.

Zakazane napoje dostępne bez ograniczeń. Tak sklepy obeszły zakaz

Nowe godziny otwarcia

Największą zmianą są jednak tzw. świąteczne dyżury aptek. Narodowy Fundusz Zdrowia zaczął dopłacać do takich dyżurów - stawkę ustanowiono na poziomie ok. 148 zł. Dopłaty obowiązują jednak tylko dla czterech godzin dyżuru apteki w dni wolne do godz. 18, oraz jedynie dla dwóch godzin w nocy do godz. 23 - za kolejne godziny musi nadal płacić samorząd.

Pacjenci odwiedzający aptekę podczas dyżurów świątecznych nie zapłacą już jednak dodatkowej opłaty za wydane wtedy leki. Do Sylwestra opłata ta wynosiła 3,20 zł.

Zmiany u lekarzy

Noworocznymi zmianami objęto również lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zniesiono bowiem limit alergenów, które można było uwzględnić w ramach skierowania na diagnozę alergii - teraz nie muszą ich wypisywać wyłącznie specjaliści.

Te osoby, które chcą skorzystać z programu Profilaktyka 40 plus a jeszcze z niego nie skorzystały, muszą się pospieszyć. Funkcjonuje on jedynie do końca czerwca tego roku; mogą z niego skorzystać również ci, którzy badali się w ramach programu min. 12 miesięcy wcześniej.

źródło: fakt.pl