Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nie każdy otrzyma rentę po zmarłym małżonku. Sądy odmawiają jej "nieprawdziwym" żonom
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 10.01.2020 01:00

Nie każdy otrzyma rentę po zmarłym małżonku. Sądy odmawiają jej "nieprawdziwym" żonom

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Renta po zmarłym mężu nie zawsze przysługuje

Pewna kobieta odwoływała się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który uznał, że nie przysługuje jej renta po zmarłym mężu. Małżonkowie żyli razem przez kilkanaście lat, jednak na parę lat przed śmiercią mężczyzny ich drogi się rozeszły - zamieszkali oddzielnie, a w 2015 roku mężczyzna wydziedziczył kobietę. Niespełna rok później zmarł - pisze “Rzeczpospolita”.

Mąż kobiety miał ustalone prawo do emerytury, a kobieta miała wymagany wiek, a w dniu śmierci mężczyzny nie miała ustalonego prawa do alimentów od małżonka. W tym przypadku trzeba było rozstrzygnąć, czy pozostawali oni do chwili jego śmierci we wspólnocie małżeńskiej.

SO i SA odmówiły kobiecie

Zarówno Sąd Okręgowy, jak i Administracyjny orzekły, że “wdowia” renta nie przysługuje kobiecie. Obydwa sądy decyzję uzasadniały tym, że wspólność majątkowa to nie tylko pozostawanie we wspólności majątkowej, ale też emocjonalnej i duchowej. Czyli musi być między nimi więź głębsza niż tylko na stopie materialnej.

SN nie zmienił decyzji

Kobieta postanowiła odwołać się jeszcze raz, sprawa trafiła do Sąd Najwyższego. Ten również orzekł, że renta po zmarłym mężu jej nie przysługuje. - Pomimo istnienia formalnego związku małżeńskiego niewątpliwie ich wzajemne stosunki i faktyczna wspólność ustały co najmniej na rok przed śmiercią małżonka, gdy od lipca 2015 r. przestali mieszkać pod jednym dachem - oznajmił sąd w uzasadnieniu.

Pomimo, że trudno ocenić, jaka była faktyczna relacja małżonków, to aby “wdowia” renta została przyznana, osoba wnioskująca musi udowodnić, że łączyła ją z małżonkiem więź emocjonalna.

Tagi: sąd Renta