Renta po zmarłym mężu zostanie przyznana, jeśli małżeństwo łączyła też więź emocjonalna
Photo by Chalmers Butterfield., CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3544473
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Stycznia 2020

Nie każdy otrzyma rentę po zmarłym małżonku. Sądy odmawiają jej "nieprawdziwym" żonom

Renta po zmarłym mężu lub żonie nie zostanie przyznana tylko dlatego, że jest się w związku małżeńskim. Sądy odmawiały renty kobiecie, której mąż umarł, a ich związek był tylko “na papierze”. Małżonków musi łączyć więź - informuje “Rzeczpospolita”.

Renta po zmarłym mężu nie zawsze przysługuje

Pewna kobieta odwoływała się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który uznał, że nie przysługuje jej renta po zmarłym mężu. Małżonkowie żyli razem przez kilkanaście lat, jednak na parę lat przed śmiercią mężczyzny ich drogi się rozeszły - zamieszkali oddzielnie, a w 2015 roku mężczyzna wydziedziczył kobietę. Niespełna rok później zmarł - pisze “Rzeczpospolita”.

Mąż kobiety miał ustalone prawo do emerytury, a kobieta miała wymagany wiek, a w dniu śmierci mężczyzny nie miała ustalonego prawa do alimentów od małżonka. W tym przypadku trzeba było rozstrzygnąć, czy pozostawali oni do chwili jego śmierci we wspólnocie małżeńskiej.

Zapukają do drzwi i sprawdzą, czy stosujesz się do przepisów. Ten, kto ich nie wpuścił stanie przed sądemZapukają do drzwi i sprawdzą, czy stosujesz się do przepisów. Ten, kto ich nie wpuścił stanie przed sądemCzytaj dalej

SO i SA odmówiły kobiecie

Zarówno Sąd Okręgowy, jak i Administracyjny orzekły, że “wdowia” renta nie przysługuje kobiecie. Obydwa sądy decyzję uzasadniały tym, że wspólność majątkowa to nie tylko pozostawanie we wspólności majątkowej, ale też emocjonalnej i duchowej. Czyli musi być między nimi więź głębsza niż tylko na stopie materialnej.

SN nie zmienił decyzji

Kobieta postanowiła odwołać się jeszcze raz, sprawa trafiła do Sąd Najwyższego. Ten również orzekł, że renta po zmarłym mężu jej nie przysługuje. - Pomimo istnienia formalnego związku małżeńskiego niewątpliwie ich wzajemne stosunki i faktyczna wspólność ustały co najmniej na rok przed śmiercią małżonka, gdy od lipca 2015 r. przestali mieszkać pod jednym dachem - oznajmił sąd w uzasadnieniu.

Pomimo, że trudno ocenić, jaka była faktyczna relacja małżonków, to aby “wdowia” renta została przyznana, osoba wnioskująca musi udowodnić, że łączyła ją z małżonkiem więź emocjonalna.

Od niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneOd niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. Napój oczyszczający tętnice. Wystarczy pić dwa razy dziennie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Emeryci dostaną nawet blisko 2 tys. zł więcej. Wystarczy, że spełnią warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News