Przepisy drogowe muszą się zmienić, by poprawić bezpieczeństwo pieszych
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Grudnia 2019

Piesi będą mieli pierwszeństwo nie tylko na pasach. Nowe przepisy już wkrótce

Przepisy drogowe ulegną zmianie. Piesi będą mieć pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na pasy. Tym samym rząd spełni postulat Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Nowe zasady wejdą w życie od 1 stycznia 2021 roku.

Przepisy drogowe przejdą zmiany

Przepisy drogowe dotyczące absolutnego pierwszeństwa dla pieszych premier Mateusz Morawiecki zapowiadał już podczas swojego expose, które wygłosił w listopadzie. Jak podaje Bankier, na nowe przepisy drogowe będzie trzeba poczekać do przyszłego roku.

Kilka dni temu parlamentarzyści rozpoczęli prace nad projektem ustawy zmieniającym przepisy drogowe. Jeżeli przejdzie przez głosowanie, to od 1 stycznia 2021 roku kierowcy będą mieli obowiązek zatrzymywania się przed pasami i przepuszczania pieszych nawet wtedy, gdy ci będą stać przed przejściem.

Nowe przepisy drogowe mają doprecyzować, czym jest ustąpienie pierwszeństwa pieszym. W projekcie ustawy jest napisane, że „ustąpienie pierwszeństwa - powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić innego kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, a pieszego - do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku lub - w przypadku oczekiwania na możliwość wejścia na przejście dla pieszych - powstrzymania się od wejścia na nie”.

Nowy cennik wzgardzanej przez Polaków opłaty. Nici ze zniesienia obowiązku zapłatyNowy cennik wzgardzanej przez Polaków opłaty. Nici ze zniesienia obowiązku zapłatyCzytaj dalej

Konieczna sygnalizacja

Z tego wynika, że piesi będą uprzywilejowani wtedy, gdy zasygnalizują to w odpowiedni sposób. Zgodnie z przepisami sygnalizacją zamiaru wejścia na przejście ma być już samo stanie bezpośrednio przed pasami. Bankier podaje, że w projekcie ustawy jest jednak jeden wyjątek od tej reguły. Piesi, który będą stać przed przejściem, będą zobligowani do ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającym tramwajom.

Jednak zmodyfikowane przepisy drogowe nie zawierają jeszcze informacji, jak długo piesi będą musieli stać przed przejściem i w efekcie sygnalizować zamiar przejścia przez pasy oraz na jakim minimalnym dystansie od pasów będzie musiał się znajdować się pojazd, aby prowadzący miał obowiązek zatrzymać się i przepuścić pieszego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Masz własne mieszkanie? Możesz stracić pieniądze, "już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą"
  2. Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. To już pewne, będzie podwyżka emerytur! Wiemy kto ile dostanie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News