Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przedsiębiorcy załamują ręce. Przyszły rok będzie znacznie droższy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.12.2023 09:58

Przedsiębiorcy załamują ręce. Przyszły rok będzie znacznie droższy

pieniądze emeryt
Marek BAZAK/East News

Nowy rok nie oznacza dobrych wieści dla przedsiębiorców. W górę pójdą bowiem koszty działalności, obejmujące m.in. składki na ubezpieczenia. Powodem zmian jest podwyżka wynagrodzeń. Jak będą się kształtować kwoty składek w przyszłym roku?

Złe wieści dla przedsiębiorców

Wielu Polaków z niecierpliwością wyczekuje sylwestra. Ostatni dzień roku nie jest jedyną okazją do zabawy do białego rana - 1 stycznia 2024 roku w górę idzie bowiem wysokość płacy minimalnej, która wyniesie dokładnie 4242 zł.

Są to jednak złe wieści dla przedsiębiorców. Podwyżka minimalnej pensji jest bowiem znakiem wyższych kosztów dla firm w przyszłym roku. Najmocniej widać to przykładzie składek.

Pracujący rodzice mają czas tylko do 31 grudnia. Później dodatkowe dwa dni wolnego przepadną

Składki w górę

Jak podaje serwis biznes.interia.pl, podwyżka pensji minimalnej do 4242 zł oznacza wzrost minimalnej kwoty składki zdrowotnej w miesiącu do 381,78 zł. Ostateczna kwota może być jednak wyższa - wszystko zależy od formy opodatkowania wybranej przez przedsiębiorcę. Mowa tu chociażby o podatku liniowym (4,9 proc. dochodu i min. 9 proc. minimalnego wynagrodzenia), ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych (9 proc. podstawy zależnie od progu rocznego przychodu) czy zasadach ogólnych (9 proc. dochodu i min. 9 proc. minimalnego wynagrodzenia).

Haczyk pojawia się jednak przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorcy rozliczający się tym sposobem o wysokości składki dowiedzą się dopiero w styczniu ze względu na uzależnienie wysokości składki od przeciętnego wynagrodzenia. Przykładowo, dla kwoty średniej krajowej wynoszącej 7400 zł (tak obecnie wskazują prognozy), najniższa składka w ryczałcie wyniesie 399,60 zł.

Większe opłaty za zdrowie i ZUS

W górę pójdą również składki płacone na ubezpieczenie społeczne. Minimalna kwota składki ZUS w przypadku przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 7824 zł będzie w przyszłym roku wynosić min. 1600,27 zł. W porównaniu z kończącym się rokiem oznacza wzrost o 181,79 zł.

Łączna kwota, jaką w przyszłym roku będą musieli zapłacić przedsiębiorcy w ramach składek, będzie bardzo bliska sumie 2 tys. zł - dokładnie będzie to 1982,05 zł. Wspomniany próg przekroczą niestety ryczałtowcy, płacąc min. 2200 zł miesięcznie w składkach zdrowotnych i ZUS.

źródło: biznes.interia.pl