BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Przedsiębiorcy z olbrzymią szansą odzyskania pieniędzy od fiskusa. Arcyważna uchwała NSA

28 Marca 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Część przedsiębiorców ma szansę odzyskać pieniądze, które zapłacili fiskusowi. Tak stanowi najnowsza uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, czytamy na stronie pulsbiznesu.pl. 

Uchwała NSA

W poniedziałek, 27 marca, Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów wydał uchwałę, która może się okazać się bardzo pożądana przez niektórych przedsiębiorców. NSA stwierdził, że ustawa covidowa „nie pozwoliła organom skarbowym na zawieszanie biegu terminu przedawnienia, czyli prowadzenia czynności i wydawania decyzji po upływie standardowych pięciu lat” - podaje „Puls Biznesu”. 

NSA stwierdził, że nieobowiązujący już przepis specustawy covidowej (art. 15zzr ust. 1 pkt 3) nie dotyczył wstrzymania rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Przedsiębiorcy wnosili wiele skarg

Z Biuletynu Informacji Publicznej RPO dowiadujemy się, że w sprawie zgłosił udział Rzecznik Praw Obywatelskich, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Stanowisko zajęte przez NSA jest korzystne dla podatników i zbieżne ze stanowiskiem prezentowanym przez RPO.

„Interpretacja spornego przepisu wzbudza uzasadnione wątpliwości wśród adresatów tej normy prawnej, począwszy od podatników, poprzez przedstawicieli nauki prawa podatkowego, organów podatkowych, a także sądów administracyjnych. Analiza skarg napływających do BRPO potwierdza ten stan. Nieobowiązujący już przepis jest różnie odczytywany w kontekście jego zastosowania co do biegu terminów prawa podatkowego” - czytamy w Biuletynie.

RPO podkreśla, że zdaniem NSA, doktrynalny spór co do relacji pomiędzy prawem podatkowym a prawem administracyjnym, powinien zostać rozstrzygnięty w oparciu o zasadę "in dubio pro tributario", która oznacza “w razie wątpliwości, na korzyść podatnika”.

Co oznacza uchwała w praktyce?

Sprawę dla „Pulsu Biznesu” wyjaśnił Jakub Warnieło, ekspert podatkowy z MDDP. „Organy skarbowe twierdziły, że ustawa covidowa zawiesiła termin przedawnienia zobowiązań podatkowych. To powodowało, że wydały sporo decyzji domiarowych już po upływie standardowego 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Dzięki tej korzystnej dla podatników uchwale, złe decyzje skarbówki zostaną wyeliminowane z obrotu prawnego i uznane za niebyłe” - twierdzi ekspert. Warnieło doradza, że dzięki uchwale, która rozwiała wątpliwości interpretacyjne i jest wiążąca dla wszystkich stron, przedsiębiorcy mogą zaskarżać decyzje fiskusa i domagać się zwrotu pieniędzy

Stanowisko NSA zyskuje aprobatę ekspertów

Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy Federacji Przedsiębiorców Polskich, przypomina absurdalny upór skarbówki i nierespektowanie opinii centrali w sprawie terminów przedawnienia. „Pamiętam, że nawet Ministerstwo Finansów interpretowało przepisy w sposób korzystny dla podatników, jednak organy skarbowe nie respektowały jego stanowiska. Ten rozdźwięk był kompromitujący dla służb skarbowych”. 

Tagi:

Fiskussądprzedsiębiorca

Podobne artykuły

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Niektórzy mogą nie być zadowoleni
Czytaj więcej >

Finanse

Waloryzacja 800 plus. Jest zapowiedź terminu głosowania
Czytaj więcej >

Finanse

Nietypowy sposób na inwestycję. Może przynieść spore pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Oszustwo w dużym banku. Klienci stracili co najmniej 1,5 mln złotych
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]