BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Programy pomocowe będą powoli wygaszane. Sytuacja ma wrócić do normalności

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Programy pomocowe stały się dla tysięcy polskich firm ostatnią deską ratunku w obliczu kolejnych fal pandemii. Jednak zdaniem Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), do końca tego roku należy zrezygnować z pakietów ratunkowych. Priorytetem jest bowiem normalizacja polityki pieniężnej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co na temat pandemicznego wsparcia uważa szef PFR

  • Ile pieniędzy zapewniły programy pomocowe

  • Jakie były ostatnie decyzje NBP w kontekście polityki pieniężnej

Programy pomocowe na finiszu? Szef PFR nie ma wątpliwości

Programy pomocowe to niezbędny instrument dla przedsiębiorców, których aktywności przez miesiące blokowały pandemiczne obostrzenia. Jednak trzecia fala pandemii wygasa, a postępująca akcja szczepień daje nadzieję, że może być już ostatnią.

Dlatego też zdaniem szefa PFR należy skupić się na innych bardzo ważnych obszarach działania państwa. - Na przestrzeni 2021 r. należałoby, choć nie za szybko, zakończyć rządowe pandemiczne programy pomocowe - oznajmił Paweł Borys w trakcie Kongresu 590.

Jego zdaniem rząd powinien do końca tego roku zrezygnować z programów, które oferują subwencje i umożliwiają uzyskanie dofinansowania do miejsc pracy. W przeciwnym razie mogą powstać tzw. firmy zombie.

Borys przekonywał, że tego typu zjawisko może pojawić się w niektórych państwach Europy Zachodniej, gdzie programy pomocowe bazowały przede wszystkim na udzielaniu kredytów. W Polsce wsparcie ma w większości charakter bezzwrotny, dzięki czemu firmy mają szanse być w dobrej kondycji. Jednak w ocenie szefa PFR programy pomocowe nie mogą przedłużane w nieskończoność.

Łączny wolumen wsparcia przekazany przez rok w ramach tarcz antykryzysowych opiewa na kwotę 202,45 mld zł. Programy pomocowe realizuje w sumie 6 instytucji.

Na stronie KPRM czytamy, że do końca marca 2021 r. ZUS udzielił wsparcia na kwotę 32,3 mld zł w postaci zwolnienia ze składek i wypłaty świadczeń postojowych. Z kolei 30,39 mld zł popłynęło na dofinansowanie ochrony miejsc pracy (z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych), dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników MMŚP (z Europejskiego Funduszu Społecznego) i na mikropożyczki dla przedsiębiorców.

Najbardziej kosztowne okazały się programy pomocowe realizowane przez PFR. Subwencje z tarczy finansowej opiewają bowiem na kwotę 70,08 mld zł. Poza tym obywatele mogą liczyć na wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego (69,48 mld zł) i Agencji Rozwoju Przemysłu (197 mln zł).

Najważniejszym zadaniem normalizacja polityki pieniężnej

- Normalizacja polityki pieniężnej w Polsce konieczna jest już w tej chwili - przekonywał szef PFR. To już kolejny apel w tym tonie. Portal bankier.pl donosi, że Borys po raz pierwszy wspomniał o tym wyzwaniu pod koniec kwietnia.

Jak kształtuje się sytuacja w tym segmencie? 5 maja Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała wszystkie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Najważniejsza stopa referencyjna nadal jest bardzo niska - 0,10 proc. w skali roku.  

Choć stopy procentowe pozostają na niezmienionym pułapie od końca maja 2020 r., to RPP zmienia retorykę. Po ostatnim posiedzeniu nie pojawiła się żadna wzmianka o tym, że polityka NBP stabilizuje inflację w celu i wzmacnia stabilność systemu finansowego. Dotychczas tego typu deklaracje padały ze strony RPP regularnie.

Co więcej, RPP stwierdziła, że wzrost cen będzie utrzymywał się na poziomie powyżej 3,5 proc. jeszcze przez najbliższe miesiące, ponieważ jest stymulowany przez czynniki niezależne od polityki Rady. Jednak prognoza zakłada, że inflacja obniży się w przyszłym roku. Nie wskazano jednak, jakich wskaźników można się spodziewać.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

pomocTarcza antykryzysowaNBP

Podobne artykuły

Polska i Świat

PepsiCo otwiera w Polsce fabrykę. Morawiecki: "Da się u nas inwestować"
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nie płacą za mieszkanie i grożą właścicielowi. Skandal w Szczecinie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziedziczenie nieruchomości bez testamentu. Ekspert wyjaśnia, kto i w jakich przypadkach otrzyma spadek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kadry z obozu Auschwitz w spocie PiS. Muzeum ostro krytykuje post
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ogromny wyciek danych Polaków. Miliony haseł i loginów trafiły do sieci
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Patryk Solarczyk

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Finanse

Olgierd Maletka

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Sąd może obniżyć wysokość zachowku
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Mężczyzna przez 6 lat trzymał w mieszkaniu zwłoki. Miał ku temu zadziwiający powód
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć
Czytaj więcej >