Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Dobre wieści dla 40 tys. kierowców. Chodzi o wasze prawo jazdy, możecie odsapnąć z ulgą
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 30.06.2020 02:00

Dobre wieści dla 40 tys. kierowców. Chodzi o wasze prawo jazdy, możecie odsapnąć z ulgą

Prawo jazdy
Flickr.com Karolina Kabat

Prawo jazdy według nowych przepisów można było stracić za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h. Do tej pory ten przepis obowiązywał jedynie teren zabudowany, ale po wejściu w życie nowelizacji zostanie rozszerzony. Ostatecznie ustawa nie weszła w życie przez zapis o zmianie pierwszeństwa pierwszych.

Problematyczny zapis w planowej ustawie

Prawo jazdy można być też stracić przez inny, nowy przepis - pierwszeństwo pieszych jeszcze przed przejściem dla pieszych, a nie na samym przejściu, jak było do tej pory. Gdyby ustawa weszła w życie, od 1 lipca kierowca byłby zobowiązany zwolnić przed przejściem dla pieszych i ustąpić pieszemu, który dopiero wchodzi na przejście. Jak pisze Rzeczpospolita, wprowadzenie przepisów utrudniło protesty.

Problem, jaki może spowodować zmiana kodeksu ruchu drogowego, zwrócił uwagę Politechniki Krakowskiej. Zaopiniowano, że może to doprowadzić do dużych zatorów w miastach poprzez zmniejszenie przepustowości, a co za tym idzie do zwiększenia emisji spalin. Ponadto swoje wątpliwości wyraziły Tramwaje Warszawskie, bo przepisy obowiązują także przejścia dla pieszych na torowiskach.

Prawo jazdy 40 tysięcy kierowców bezpieczne, przepisy na razie nie będą zaostrzone

- Zmiana ta […] niekorzystnie wpłynie na bezpieczeństwo ruchu drogowego na przejściach dla pieszych przez torowisko. Wynika to m.in. z faktu, iż tramwaje mają zdecydowanie dłuższą drogę zatrzymania niż samochód przy tej samej prędkości początkowej. Co więcej, Spółka obawia się wzrostu liczby wypadków aż w dwóch obszarach: wypadki z udziałem pieszych, którzy nie mają obowiązku posiadania wiedzy na temat możliwości zatrzymania tramwaju - pisali przedstawiciele Tramwajów Warszawskich.

Nowe przepisy miały zmienić także limit prędkości w nocy w terenie zabudowanym. Do tej pory w godzinach 23-5 wynosił 60 km/h, czyli o 10 km/h więcej niż w dzień. Po zmianie ten zapis również miał zostać zmieniony. Według szacunków, z powodu zmian w przepisach, 40 tysięcy kierowców miało stracić prawo jazdy. Nie wiadomo kiedy ustawa wejdzie w życie i jakie poprawki z niej wejdą w życie.