BiznesINFO.pl
Prąd PKP Energetyka

Wikimedia Commons/Paweł "pbm" Szubert/CC3.0

85 mln zł odszkodowania od państwa. Tyle domaga się PKP Energetyka za tani prąd

25 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Prąd z zamrożonymi cenami jest nie w smak PKP Energetyce. Rekompensata, którą spółka przyjęła od państwa, jest jej zdaniem zbyt niska i nie wyrównuje strat jakie PKP Energetyka poniosła. Kolejowy dostawca prądu domaga się od skarbu państwa dodatkowych 85

Prąd został ustawowo zamrożony pod względem stawek, jakie sprzedawcy mogli pobierać od odbiorców. Państwo, aby zrekompensować straty dystrybutorom uruchomiło specjalne zapomogi finansowe, część firm jest zadowolona z takiego obrotu sprawy, jednak nie wszystkie. PKP Energetyka uważa, że rekompensaty od państwa nie pokryły całości strat jakie odnotowała spółka, dlatego wysuwa roszczenie opiewające na 85 mln złotych.

Prąd był zbyt tani

Część firm, jak wskazuje "Puls Biznesu", jest zadowolona z rekompensat z tytułu zamrożenia cen prądu. Okazuje się jednak, że nie wszystkie. O co chodzi? Gazeta przypomina, że na początku 2019 roku parlament postanowił zamrozić stawki za prąd. Ich gwałtowne podniesienie wynikało ze wzrostu cen za emisję CO2. Komisja Europejska zaprotestowała przeciwko takiemu rozwiązaniu, co oznaczało, że ceny musiały zostać uwolnione. Mimo wszystko firmy energetyczne otrzymały gigantyczne rekompensaty za okres, gdy zmuszone były sprzedawać prąd po cenach niższych niż rynkowe.

Puls Biznesu wskazuje, że spółka PKP Energetyka odnotowała rekordowe straty z tytułu zamrożenia cen prądu. – Zysk z działalności operacyjnej zmniejszył się z 240 mln zł w 2018 r. do 138,5 mln zł w 2019 r., a netto ze 173,5 do 55,3 mln zł – wskazuje "Puls Biznesu" i dodaje: – Spółka poinformowała też, że złożyła przeciwko skarbowi państwa pozew o zapłatę 85 mln zł roszczeń z powodu ubytków finansowych, które są skutkiem ustawy zamrażającej ceny prądu – czytamy w eksperckim piśmie.

Tagi:

prądPKPceny prądu

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >