Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Praca nie dla wszystkich taką oczywistością. Jedna grupa ogromne straciła na pandemii, problem ma 2/3 z nich
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 02.06.2021 02:00

Praca nie dla wszystkich taką oczywistością. Jedna grupa ogromne straciła na pandemii, problem ma 2/3 z nich

pixabay, StockSnap
pixabay, StockSnap

Pandemia koronawirusa bardzo mocno odbiła się na sytuacji młodych osób na rynku pracy. Przez ostatni rok młodym ciężko było znaleźć zatrudnienie, a bezrobocie wśród nich wzrosło o kilka procent. Eksperci uspokajają i podkreślają, że rynek pracy powoli praca do normy i znajdzie się miejsce dla młodych ludzi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na sytuację młodych ludzi na rynku pracy

  • Jak młode osoby obecnie oceniają swoje szanse

  • Czego oczekują pracodawcy

Rynek pracy nie dla młodych

Pandemia koronawirusa mocno odbiła się na sytuacji młodych osób na rynku pracy. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Hays Poland, 66 proc. osób do 25. roku życia uważa, że ich sytuacja na rynku pracy jest obecnie trudniejsza niż przed pandemią.

Co więcej, 58 proc. respondentów znalazło się w sytuacji, gdy nowa praca była koniecznością. W tym gronie znajdują się także osoby zwolnione w wyniku wybuchu pandemii. Negatywnie oceniają zmiany, które zaszły m.in.: w IT, finansach oraz HR.

Jedynie 22 proc. badanych nie odczuwa wpływu pandemii na swoją sytuację na rynku pracy, a 12 proc. jest zdania, że obecne warunki są bardziej sprzyjające. Młodzi pracownicy nie mieli także możliwości zbierania doświadczenia czy budowania sieci kontaktów.

Z pracą najciężej wśród młodych ludzi

Iwona Szmitkowska, prezes agencji zatrudnienia Work Service w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznaje, że rynek pracy powoli wraca do normalności. - Firmy wracają, choć ostrożnie, do programów stażowych i nowych rekrutacji - tłumaczy.

Obecnie niewielki odsetek osób obawia się utraty pracy, natomiast na początku pandemii było to niemal 30 proc. Nawet osoby stawiające swoje pierwsze kroki w branży uważają, że mają większe szanse na znalezienie pracy.

Jednocześnie rosną wymagania pracodawców wobec swoich nowych pracowników. Oczekują wyższych kwalifikacji i umiejętności specjalistycznych. Jednocześnie młodzi muszą liczyć się z tym, że pracodawcy oferują niższe wynagrodzenie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: praca Polacy