Praca pod kontrolą
Pixabay/Jarmoluk
Autor Oktawian Góral - 11 Sierpnia 2020

Pracujemy w złych warunkach. Państwowa Inspekcja Pracy wykryła blisko 60 tys. nieprawidłowości

Praca pod kontrolą i nadzorem. PIP podsumowała rok 2019. Opublikowane dane są zatrważające. Mandaty opiewają na kwotę prawie 20 mln złotych. Jakie są grzechy pracodawców?

Praca w 2019 nadal przysparzała problemów. I nie chodzi o wskaźniki bezrobocia, czy problemy z dostępnością ofert, ale o warunki w jakich ją wykonywaliśmy. Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała raport podsumowujący poprzedni rok. Nie jest dobrze. W poprzednim roku PIP przeprowadziła pond 73 tys. kontroli, z czego aż 40 proc. na wniosek pracowników. Podczas sprawozdania wskazano, że duża liczba skarg od pracowników świadczy między innymi o społecznym zaufaniu, jakim cieszy cię Inspekcja - czytamy na stronie PIP-u.

Praca pod kontrolą

Nie tylko policja może odebrać ci prawo jazdy. Samochody są nieoznakowaneNie tylko policja może odebrać ci prawo jazdy. Samochody są nieoznakowaneCzytaj dalej

Praca inspektorów w poprzednim roku była bardzo intensywna. Dokonano kontroli w niemalże 58 tys. zakładów pracy. W wyniku przeprowadzonych badań ujawniono aż 57,3 tys. nieprawidłowości. W przypadkach prawnie uzasadnionych sprawy kierowano do sądu, posypały się także mandaty. I to niemałe. Wystawiono ich ponad 16 tysięcy na łączną kwotę 19,3 mln złotych. Daje to średni mandat w wysokości 1200 zł. Co budziło zastrzeżenia inspektorów? - Najczęściej stwierdzane uchybienia dotyczyły prowadzenia ewidencji czasu pracy, co bezpośrednio przekłada się na nieprawidłowości związane z ustaleniem wysokości należnego pracownikowi wynagrodzenia za pracę. Inspektorzy wydali 546 decyzji nakazujących wypłatę wynagrodzeń na łączną kwotę 12,1 miliona złotych. - czytamy w raporcie opublikowanym na stronie PIP-u.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nie zapominaj o rozliczeniu pewnego podatku. Kara może wynieść nawet 1000-krotność płacy minimalnej
2. Coś niepokojącego dzieje się z Lechem Wałęsą. "Niebawem przeniosę się do wieczności"

Ponadto Państwowa Inspekcja pracy przyjrzała się kwestii wypłaty wynagrodzenia minimalnego oraz minimalnej stawki godzinowej na umowach cywilno-prawnych. W wyniku przeprowadzonych rozmów, okazało się, że 29,8 proc.pracowników otrzymywało wynagrodzenie poniżej ustawowej stawki minimalnej. PIP podkreśla, że tradycyjnie najmocniej przyglądała się branży budowlanej. Wyniki szokują. Aż w 92 proc. przypadków stwierdzono nieprawidłowości. Skontrolowano łącznie prawie 4300 placów budowy, remontów i rozbiórek. Najczęściej popełnianym grzechem przez pracodawców było nieodpowiednie zabezpieczenie prac na wysokości, a także prac z użyciem rusztowań.

PIP chwali się, że w wyniku kontroli udało się zlikwidować ponad 60 tys. sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników. Ponad 4 tysiące osób zamieniło "śmieciówkę" na umowę o pracę, a na konta pracowników wypłacono niebagatelną sumę - 56 milionów złotych tytułem źle rozliczonych nadgodzin lub opóźnionych wypłat. Pracownicy Inspekcji udzielili niemalże 700 tys. porad dla pracowników i przedsiębiorców.

Praca w przyszłości. PIP chce zmian

Nie waloryzacja, nie trzynastka. Potężny zastrzyk gotówki dla seniorów zapewni coś innegoNie waloryzacja, nie trzynastka. Potężny zastrzyk gotówki dla seniorów zapewni coś innegoCzytaj dalej

- Wiem, że możliwe są niewielkie zmiany w przepisach, które sprawią, iż nasze kontrole będą bardziej efektywne. Jedną z barier, które ograniczają skuteczność kontroli, jest brak wyposażenia inspektora pracy w możliwość wydawania decyzji w zakresie ustalania istnienia stosunku pracy. Innym ograniczeniem jest brak możliwości rozpoczęcia kontroli wyłącznie na podstawie legitymacji służbowej, bez dodatkowego upoważnienia. Liczę, że część z tych ograniczeń uda się nam wspólnie znieść - powiedział na koniec swojego wystąpienia Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1 września jest złą datą na powrót dzieci do szkół? Ekspert wyjaśnia dlaczego
  2. Tysiące zakażonych po jednej modlitwie. Dramatyczne wiadomości ze świata
  3. PKO BP wprowadza zmiany. Klienci mogą spodziewać się prawdziwej rewolucji i nowych możliwości
  4. Już za 3 dni w Biedronce kupisz pół wyposażenia domu super tanio. Artykuły bez których ani rusz
  5. Nie zapominaj o rozliczeniu pewnego podatku. Kara może wynieść nawet 1000-krotność płacy minimalnej
  6. Cudowny przepis Gessler na kotlety mielone po lwowsku. Z orzeźwiającą mizerią rozpływają się w ustach
Już za 3 dni w Biedronce kupisz pół wyposażenia domu super tanio. Artykuły bez których ani ruszJuż za 3 dni w Biedronce kupisz pół wyposażenia domu super tanio. Artykuły bez których ani ruszCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News