Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pożyczki staną się przeszło pięć razy tańsze. Nowe przepisy weszły w życie
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 27.11.2022 20:03

Pożyczki staną się przeszło pięć razy tańsze. Nowe przepisy weszły w życie

KOWR - pożyczka
domena publiczna

Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości, uchwalona przez Sejm i podpisana przez Prezydenta RP ustawa o przeciwdziałaniu lichwie, została 17 listopada br. opublikowana w Dzienniku Ustaw.

- Dzięki opublikowanym właśnie przepisom wszyscy pożyczkobiorcy będą bezpieczniejsi. Ustawa wprowadza m.in. stały limit kosztów pozaodsetkowych, czyli dodatkowych opłat, ubezpieczeń i marż, które dla wielu osób były zmorą i zaskoczeniem. Pożyczki staną się przeszło pięć razy tańsze – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadzorujący prace nad ustawą antylichwiarską. 

W Polsce dużą popularnością cieszą się tzw. chwilówki, czyli pożyczki(przeważnie krótkoterminowe) udzielane przez firmy pozabankowe.

Formalności przy tego rodzaju umowach są ograniczone do minimum. Polacy najczęściej korzystają z nich w okresach świąt, przy niespodziewanych wydatkach np. w czasie choroby, na leki.

Ministerstwo Sprawiedliwości podaje, że wartość udzielonego finansowania przez firmy pożyczkowe wyniosła w 2020 r. 6,65 mld zł.

Na dzień 31 października 2020 r. w Polsce kredyt bankowy spłacało łącznie 15,078 mln kredytobiorców, a pożyczkę pozabankową 0,658 mln pożyczkobiorców. To prawie 50% dorosłych Polaków, którzy łącznie mieli do spłaty (najwyższy historyczny poziom) 700,7 mld zł (około 30% PKB).

Na stronie ministerstwa czytamy, że z danych wynika, że „w I półroczu 2020 r. udzielono 602 tys. krótkoterminowych (do 30 dni) pożyczek i kredytów konsumenckich, zaś w I półroczu 2021 r. - 851 tys.  Jak wynika z „Newslettera BIK o rynku pożyczkowym” w lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych pożyczek na kwotę 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a ich wartość o 18,0%.

Co się zmieni

Ministerstwo podaje, że nowe zasady będą podobne jak w przypadku zakupów na raty. Przepisy ograniczą dowolną dziś możliwość nakładania dodatkowych drastycznych opłat na klientów firm pożyczkowych, a to poprzez obniżenie kosztów pozaodsetkowych i wprowadzenie zakazu rolowania długów.

Limit opłattakich, jak np. prowizje czy marże – zostanie radykalnie zmniejszony:do 20 proc. kwoty pożyczki w skali roku i 45 proc. w całym okresie kredytowania.

Limit odsetek od samej pożyczki będzie, jak dotąd, ograniczony do 20,5 proc. w skali roku.

antylichwa

źródło: gov.pl