Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Powyżej tej kwoty nie będzie można zapłacić gotówką? UE chce wprowadzić zmiany
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.04.2024 10:30

Powyżej tej kwoty nie będzie można zapłacić gotówką? UE chce wprowadzić zmiany

pieniądze, portfel
Fot. materiały własne

Choć płatności elektroniczne zdobyły ogromną popularność, to wśród Polaków wciąż są zwolennicy płacenia gotówką. Wkrótce w tej kwestii mogą zajść spore zmiany. W środę 24 kwietnia odbędzie się ważne głosowanie odnośnie limitów tradycyjnych transakcji. Jakich zmian chce UE?

Polacy wciąż często wybierają płatności gotówkowe

Mimo rosnącej popularności płatności elektronicznych, wciąż wiele osób często decyduje się na płacenie gotówką. “Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że już wkrótce tradycyjne płatności mogą zostać ograniczone limitami. Eksperci w rozmowie z dziennikiem wskazują, że taka zmiana nie jest dobrym pomysłem.

Uważamy, że przyjęcie limitu dla transakcji gotówkowych jest zbyt daleko idącą ingerencją w swobody obywatelskie oraz prywatność obywateli […] Każdy powinien mieć wybór co do tego, czym chce płacić - przekazał Jakub Bińkowski, dyrektor departamentu prawa i legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, cytowany przez “DGP”.

Wielu emerytów będzie miało powód do radości. Jeszcze jedna wypłata z ZUS w kwietniu

Już dziś ważne głosowanie ws. limitów płatności gotówką

“Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że głosowanie w kwestii wprowadzenie limitu płatności gotówką odbędzie się już dzisiaj, czyli w środę 24 kwietnia. Parlament Europejski podejmie decyzję, czy proponowane zmiany wejdą w życie. Należy wspomnieć, że ograniczenia mają dotyczyć transakcji między przedsiębiorcami a klientami oraz firmami. Oznacza to, że limity nie będą obowiązywały w przypadku obrotu między samymi konsumentami. 

Unijne rozporządzenie zakłada również, że w przypadku płacenia powyżej 3 tys. euro za niektóre zakupy, sprzedawcy będą mieli obowiązek wylegitymowania klienta. Chodzi tutaj o kupowanie biżuterii, kamieni szlachetnych, samochodów, samolotów, jachtów oraz dzieł sztuki.

Zobacz także: W Polsce właśnie przybyło milionerów. Aż dwie wygrane w Eurojackpot

Powyżej tej kwoty nie będzie można zapłacić gotówką

Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, europosłowie zajmą się dziś zmianami, które zakładają wprowadzenie limitu płatności gotówką na poziomie 10 tysięcy euro. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, to zgodnie z aktualnym kursem, w Polsce ten próg będzie wynosił około 43 tys. złotych. 

Dziennik wskazuje, że polski rząd popiera wprowadzenie takiej zmiany. Inne zdanie na ten temat ma prezes NBP. Adam Glapiński wielokrotnie podkreślał, że według niego nie powinno być ograniczeń w takich transakcjach.