Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Poważny problem w bankach. Nie przyjmą twojej gotówki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 04.06.2023 16:26

Poważny problem w bankach. Nie przyjmą twojej gotówki

bankomat
Domena publiczna

W bankach zapanowała dziwna i bardzo problematyczna sytuacja. Według medialnych doniesień, wpłaty gotówki w niektórych walutach nie są już możliwe. Co więcej, lista może się jeszcze wydłużyć.

Problemy z zagranicznymi walutami

Cała sprawa zaczęła się w Danii. Zapisy tamtejszej ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy zostały wykorzystane przez banki do wydania decyzji o zaprzestaniu importu krajowej waluty w gotówce.

Efekt mógł być tylko jeden. Jak podaje portal Interia.pl, wszystkie banki w innych krajach zaprzestały przyjmowania duńskiej waluty w gotówce, ponieważ nie mogą jej przekazać do Danii.

Inicjatywa prywatnych banków

Historia na tym się nie kończy. Ten sam krok co Duńczycy wykonały bowiem banki z Norwegii oraz Szwecji - tamtejszych walut również nie można wpłacić do zagranicznych banków.

Interia donosi, że Związek Banków Polskich oraz Narodowy Bank Polski działają w tej sprawie, ale bezskutecznie. Jak powiedział Interii szef Tavexu, Aleksander Pawlak, jest to inicjatywa prywatnych banków, a nie rządów państw.

Kraje wymieniają się walutami

Wymiana walut między krajami nie jest niczym nadzwyczajnym. Nadwyżka gotówki w walucie zagranicznej, którą gromadzą banki, jest sprzedawana tym zagranicznym bankom, dla których jest to podstawowa waluta. W zamian otrzymują one przelewy w swojej walucie.

W rozmowie z Interią Aleksander Pawlak zaznaczył, że sytuacja pokazała jak ważne jest zaufanie do wypełniania zobowiązań przez system finansowy. Takie decyzje banków wpływają na nie bardzo negatywnie, nie ma bowiem możliwości do uchylenia ich bez zgody systemu.

Tagi: bank waluty