Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne informacje dla pobierających świadczenie 500 plus
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 04.06.2023 15:37

Ważne informacje dla pobierających świadczenie 500 plus

pieniądze
Domena publiczna

Od 1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia z programu Rodzina 500+. Tak jak dotychczas w każdym miesiącu będzie 10 terminów wypłat.

Nowy okres świadczeniowy dla 500+

Od 1 lutego przyjmowane są wnioski o świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500+ na okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów - podaje ZUS.

Zgodnie z danymi ZUS 1 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał na konta rodziców 622 mln zł. We wtorek, 6 czerwca kolejni opiekunowie otrzymają prawie 300 mln zł. Jak dotąd ZUS przyznał świadczenia dla blisko 6,2 mln dzieci. Zdecydowana większość wypłat będzie się odbywać dokładnie w tych samych terminach, w jakich to było do tej pory. 

Jak składać wnioski

Wnioski o świadczenie można składać jedynie drogą elektroniczną na kilka sposobów:

  • poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety,
  • bezpośrednio na PUE ZUS,
  • na portalu Emp@tia,
  • w bankowości elektronicznej.

– Zachęcam rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Nie należy zwlekać

– Wniosek jest konieczny do otrzymania świadczenia. Jeśli zostanie złożony w czerwcu, ZUS będzie miał zgodnie z przepisami czas na wypłatę do końca sierpnia, choć oczywiście wraz z wyrównaniem od czerwca. W praktyce 500+ przyznajemy i wypłacamy znacznie szybciej, niż to wynika z ustawowych terminów. Ale na przykład wniosek złożony w lipcu nie pozwoli na wypłatę świadczenia za czerwiec – wyjaśnia prof. Uścińska.

ZUS informuje, że inaczej jest, gdy rodzic lub opiekun składa wniosek o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Jeśli zrobi to w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia dziecka, uzyska prawo do 500+ od tego dnia. Zasada trzech miesięcy dotyczy również objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

 

 

źródło:ZUS