Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ponad 90% zachodnich firm nie opuściło Rosji. Robią interesy, nie zwracając uwagi na politykę
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 22.01.2023 21:39

Ponad 90% zachodnich firm nie opuściło Rosji. Robią interesy, nie zwracając uwagi na politykę

To oni doradzają Władimirowi Putinowi, oto najważniejsi ludzie na Kremlu
East News

Według belgijskiej gazety „Het Laatste Nieuws” prawie 92% firm zachodnich (w tym państw z G7 oraz Unii Europejskiej) nie opuściło Rosji i nadal prowadzi tam swoją działalność.

Powszechne myślenie, że większość firm amerykańskich i europejskich uciekła z Rosji po rozpoczęciu wojny, która toczy się już prawie rok, jest błędne. Jak się okazało jest to mit.

Według analizy Belgów, jest zupełnie inaczej. Tylko 8,5% firm z USA i UE nie ma już w Rosji. Ogromna większość(91,5%) jest na miejscu, nadal handluje i robi interesy z Rosją.

Dane przedstawiające te mocno zaskakujące dla wielu osób wyniki są efektem pracy analityków z uniwersytetu w St.Gallen oraz szkoły biznesu IMD w Lozannie.

Po przeprowadzeniu badania, naukowcy wyliczyli, że przed wojną w Rosji funkcjonowało ponad 1,4 tysiąca firm z krajów UE i G7.

„Wydaje się, że zachodni decydenci oraz duży biznes nie są zgodni w ocenie konieczności wycofania się z Rosji” – twierdzą autorzy badań.

Biznes zignorował politykę i polityków, dla biznesmenów najważniejsze jest przetrwanie ich własnych firm oraz realizowanie zysków. Poza kilkoma rzucającymi się w oczy wielkimi graczami (np. McDonald's), przedsiębiorcy w zasadzie zignorowali patriotyczne apele rządów zachodnich państw wywołane silnymi emocjami (które już znacząco opadły) zaraz po rozpoczęciu wojny.

Większość zachodnich firm, które uciekły z Rosji to firmy państwowe.

Jeżeli firmy prywatne nie wycofały się w okresie poprzednich 10 miesięcy, kiedy presja była gigantyczna, mało prawdopodobne jest, że zrobią to w bliskiej przyszłości.